Ana Sayfa Ekonomi Turkchem Eurasia

Turkchem Eurasia

Türkiye’nin İhracat Lideri Kimya Sektörünün, EMEA Bölgesindeki
En Büyük Buluşması: Turkchem Eurasia
 

Yıllardır “Kimya ile İlgili Her Şey” mottosuyla yerli ve yabancı sektör profesyonellerinin buluşma noktası olan Turkchem Eurasia Fuarı, bu yıl 24-26 Kasım 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek.

İki yılda bir düzenlenen ve yarattığı global etkiyle artık dünyanın sayılı kimya sektörü etkinlikleri arasında yer alarak, yerli ve yabancı sektör profesyonellerinin buluşma noktası haline gelen Turkchem Eurasia Fuarı’nda geri sayım başladı.

Ülkemizde ve dünyada milyarlarca dolarlık ticaret hacmine sahip kimya sektörünün en büyük buluşmalarından olan Turkchem Eurasia Fuarı; kimyasallar, laboratuvar ve teknoloji alanlarına yönelik gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası birçok projeyle Türkiye Kimya Sanayisinin büyümesinde önemli rol üstlenen Artkim Fuarcılık organizasyonuyla gerçekleşecek.

Yeni iş bağlantılarının kurulacağı, geliştirileceği ve sektöre dair son gelişmelerinin ev sahipliğinin yapılacağı Turkchem Eurasia Fuarı, 24-26 Kasım 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi 5. ve 6. salonlarda katılımcı ve ziyaretçilerini ağırlayacak.

Kimya sektöründen 9 ayda 25,5 milyar dolarlık ihracat 

Yükselen büyüme ivmesi ve ihracat potansiyeli ile dikkatleri üzerine toplayan kimya sanayi; plastikten kozmetiğe, ilaçtan boyaya kadar birçok alanda sağladığı nihai ürünlerin yanı sıra, çok sayıda sektöre ara ürün ile hammadde temin etmekte ve diğer sanayilerin gelişmesine katkıda bulunmasının yanı sıra ekonomide önemli bir konumdadır.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı Eylül ayında geçen yıl aynı döneme göre yüzde 9,2 artışla 22,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Eylül ayında ihracat şampiyonu olan ve ülke ihracatından yüzde 14,7 pay alan kimya sektörü ise, geçen yıla göre yüzde 28,2 arttı ve 2,9 milyar dolar değerinde ihracat rakamına ulaştı.

Eylül ayıyla birlikte üst üste yedinci kez ihracat lideri olan kimya sektörü, ilk dokuz aylık dönemde gerçekleştirdiği 25,5 milyar dolarlık ihracat ile yüzde 40,2 büyüdü. 

İhracat rakamlarını arttırmayı hedefleyen Turkchem Eurasia Fuarı, ‘Alım Heyeti Programı’ kapsamıyla birlikte; potansiyel alıcılara ve katılımcılara, fuar süresince özel B2B alanında ikili görüşmeler yapma olanağı sunacak.