Ana Sayfa Manşet “Dünya Zatürre Günü”

“Dünya Zatürre Günü”

Dr. Çınla Nişli

Dünya Sağlık Örgütü ve Çocuklarda Zatürre ile Mücadele Global Koalisyonu adlı uluslararası örgüt tarafından her yıl dünya genelinde zatürre hastalığıyla mücadeleye dikkati çekmek amacıyla 12 Kasım “Dünya Zatürre Günü” olarak kutlanmaktadır.

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Bilimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Çınla Nişli, pnömoni, yani halk arasında zatürrenin, akciğer dokusunun iltihaplanması olduğunu belirterek, “Her yıl dünyamızda 450 milyon kişi zatürre olmakta bunların 4 milyonu ise yaşamlarını bu sebepten kaybetmektedirler. Bu sayı ülkemizde ise yaklaşık 3 bindir. Bakteriler, virüsler ve nadiren de mantarlar zatürreye neden olmaktadır, fakat zatürrelerin %50’sinden sorumlu olan pnömokok denilen bakteridir. Zatürre belirtileri; balgamlı öksürük, ateş, titreme, terleme, üşüme, nefes darlığı, göğüs ağrısı, artmış solunum sayısı ve 65 yaş üstünde bilinç bulanıklığıdır. Zatürre genel olarak ciddi bir hastalık olmakla birlikte 4 yaş altında ve 65 yaş üstünde ağır seyirli geçer ve hastaneye yatış ihtimali yüksektir. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu rehberine göre de konjenital kalp hastalığı, alp yetmezliği gibi kronik kalp hastalığı, astım, KOAH gibi kronik akciğer hastalığı, diyabet,  BOS kaçağı, kohlear implant, orak hücreli anemi  ve  diğer  hemoglobinopatiler,  fonksiyonel  ya  da  anatomik  aspleni,  HIV  enfeksiyonu,  kronik renal yetmezlik, nefrotik sendromu içeren immün sistemi baskılanmış kişiler, radyasyon terapisi ya da immunsupresif  tedavi  verilen  hastalıklar,  Hodgkin  hastalığı  ve  malign  kanserler  lenfoma,  lösemi, yaygın  malignensi,  solid  organ  transplantasyonu,  konjenital  ya  da  edinsel  immun  yetmezlikler, multiple miyelom, alkolizm, kronik karaciğer hastalığı olan kişiler ayrıca risk gruplarıdır” dedi.

Nişli, zatürre aşısı ile ilgili de, “Zatürreden korunmak için bebeklerimizi 2+1 şeklinde aşılıyoruz; 2. -4. ve 12. ay olmak üzere. 65 yaş üstü hastalarımıza ve yukarıdaki risk gruplarımızı ise aile sağlığı merkezlerimizde bulunan zatürre aşımız ile ücretsiz aşılıyoruz.” açıklamasında bulundu.