Ana Sayfa Eczacılık Türk Eczacıları Birliği’nin 67’nci kuruluş yıl dönümü törenlerle kutlandı

Türk Eczacıları Birliği’nin 67’nci kuruluş yıl dönümü törenlerle kutlandı

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ 67 YAŞINDA

Türk Eczacıları Birliğinin 67’nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla ilk tören Anıtkabir’de düzenlendi. Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Arman Üney’in başkanlık ettiği, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, Denetleme Kurulu, Yüksek Haysiyet Divanı, Bölge Eczacı Odaları Başkan ve yöneticileri, Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademisi Başkan ve üyeleri, Eczacılık Fakülteleri dekanlarından oluşan heyet Anıtkabir’i ziyaret etti. Üney, Anıtkabir Özel Defterini, “Aklı ve bilimi her daim rehber kabul ederek, ilkeleriniz ışığında faaliyet gösteren Türk Eczacıları Birliği’nin 67inci kuruluş yıl dönümünde halk sağlığının korunmasını ön planda tutarak, eczacılık mesleğini en üst seviyeye taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ülkemizin dört bir yanında fedakârca görev yapan tüm değerli meslektaşlarımız adına yürüttüğümüz bu görevi, bundan sonra da aynı sorumlulukla devam ettireceğimize huzurunuzda söz veriyoruz” ifadeleriyle imzaladı.

 

Daha sonra Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademisi 2022 Yılı Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri ile Prof. Dr. Mekin Tanker Onur Ödüllerinin sahiplerini bulduğu törene geçildi.

Törene, Denizli Bozkurt İlçesi Belediye Başkanı Ecz. Birsen Çelik, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile eczacılık fakültelerinin dekanları, akademisyenler, Sosyal Güvenlik Kurumu bürokratları, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, Denetleme Kurulu, Yüksek Haysiyet Divanı, Türk Eczacıları Birliği Vakfı Kurucu üyeleri, Eczacılık Akademisi Başkan ve üyeleri, Bölge Eczacı Odalarının Başkan ve yöneticileri, Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği Başkanı ve Birim kooperatiflerimizin Başkan  ve yöneticileri ile ecza depoları ve ilaç sanayinin temsilcileri katıldı.

 

Törende konuşan Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Arman Üney, Türk Eczacıları Birliğinin 67’nci kuruluş yıl dönümünü kutluyor olmaktan duyduğu gururu dile getirirken mesleki dayanışmanın önemine dikkat çekti. Üney, “Mesleğimizi çok daha iyi koşullarda sürdürebilmek için, hastalarımıza daha iyi hizmet sunabilmek için 67 yıldır hep Birlik’te mücadele ettik, bundan sonra da yine hep Birlik’te ve Birlik’le mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Arman Üney, eczacıların zorlu bir dönemden geçtiğine ve çok sayıda sorunla mücadele ettiğine dikkat çekerek, “Ama bizler en zor koşullarda dahi her şeye rağmen hastalarımızın sağlığa erişimi için, ilaç eczacılık hizmetlerinin güvenli ve etkin bir şekilde sürdürülebilmesi için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Ancak artık bu sorunları aşmamız ve gücünü bilimden ve topluma yakınlığından alan mesleğimizi hastalarımızın, ülkemizin ve meslektaşlarımızın en yüksek faydayı sağlayacakları bir çerçeveye ulaştırmaya odaklanmalıyız. Ülkemizde bilimsel eczacılığın 200’üncü yılı için vizyonumuzu tanımlamalı ve bu vizyonu uygulamaya almak adına meslek örgütümüzün tüm dinamikleri ile çalışmalarımızı güçlendirerek sürdürmeliyiz. Molekül keşfinden biyoteknolojik ilaç üretiminin yaygınlaşmasına, yerli ilaç sanayinin geliştirilmesinden yerli aşıların üretimine kadar pek çok alanda kat etmemiz gerek çok yol var” dedi.

 

Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademisi Başkanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın konuşmalarının ardından önce, 2005 yılından bu yana eczacılık bilimleri alanında araştırma yapan bilim insanlarına verilen Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri sahiplerini buldu.

Bilim Ödülü dalında Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Demirci ile Bezmialem Vakıf Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Kartal ödüllerini aldı.

Teşvik Ödülüne ise Anadolu Üniversitesi Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Belgin Sever layık görüldü.

 

Törende, 2022 yılı Prof. Dr. Mekin Tanker Onur Ödülleri de sahiplerini buldu.  Ecz. Nükhet Tartan, Ecz. Recep Görmez, Ecz. Sabih Tekin Çağlar, Dr.Ecz. Harun Kızılay ile Prof. Dr. Arif Ahmet Başaran’a ödülleri takdim edildi.

Hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından ödül töreni sona erdi.