Ana Sayfa Ekonomi Turizmciler, yeni ‘sağlık’ şirketinde söz istiyor

Turizmciler, yeni ‘sağlık’ şirketinde söz istiyor

Torba yasanın sürpriz maddesi olan sağlık turizmi şirketi; turizm sektörünün gündemine oturdu. Şirketin, Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulacağı öğrenildi. Turizmciler, sigortacılar ve seyahat acentelerinin birlikte çalışacağı bu yeni modeli kurgulayacak sağlık turizmi yönetmeliğinde söz istiyor.

Selenay YAĞCI

Meclise sunulan torba yasada yer alan sağlık turizmini destekleyecek şirket, turizmcilerin gündemine oturdu. Sektörde büyük yankı bulan konuyla ilgili net bilgi sahibi olmadıklarını belirten turizmciler, önümüzdeki günlerde yenilenmesi beklenen sağlık turizmi yönetmeliğinde söz istiyor. DÜNYA’nın edindiği bilgilere göre yeni şirket en çok acentelerin ve TÜRSAB’ın etki alanına girecek.

Torbaya eklenen sürpriz maddelerden biri olan sağlık turizmini tanıtmak için kurulacak 10 milyon lira sermayeli ‘Uluslararası Sağlık Hizmetleri’ adlı anonim şirketi Sağlık Bakanlığı kuracak. Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Kültür ve Turizm Bakanlığı da ilgili bakanlığın Sağlık Bakanlığı olduğuna işaret etti. Sağlık turizminin hükümetin öncelikli önem verdiği konulardan biri olduğunu ve bu konuda uzun çalışmalarının bulunduğunu açıklayan turizmciler ise yeni kurulacak şirketin sürpriz olduğunu kaydediyor.

Öncelik şehir ve üniversite hastaneleri

Edindiğimiz bilgilere göre Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ ve sağlık turizmi detayları üzerinde yoğun bir çalışma yapılıyor. Konuyla ilgilenen ekip, rektörlerin, doktorların da bulunduğu bir kuruldan oluşuyor. Şirketin özellikle şehir hastaneleri, üniversite hastanelerine sağlık turisti getirmesi bekleniyor.

Önümüzdeki günlerde söz konusu şirketin çalışma esaslarını belirleyecek bir düzenlemenin meclise gitmesi bekleniyor. Ancak düzenlemenin tam içeriğine henüz hakim olmadıklarını belirten turizmciler, Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ ile birlikte yeniden düzenlenecek olan sağlık turizmi yönetmeliğinde söz sahibi olmak istiyor. Bu meseleyle ilgili çalışan kurula yönetmelikle ilgili değişiklik talepleri olacak.

 

 

 

tamamı için kaynağa bakınız