Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat TTB Pratisyen Hekimler Kolu’nun 30. Yılı

TTB Pratisyen Hekimler Kolu’nun 30. Yılı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pratisyen Hekimler Kolu toplantısı 25 Ocak 2020 Cumartesi günü Ankara’da yapıldı. On ilin Pratisyen Hekim Komisyonlarından 36 hekimin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, TTB Pratisyen Hekimler Kolu’nun kuruluşunun 30. yılı kutlandı.

Toplantıda ilk olarak, TTB Merkez Konseyi’nin “Şiddetsiz Bir Sağlık Ortamında Emeğimizin Karşılığını Alarak hekimlik yapmak istiyoruz!” talebiyle başlattığı ve 11 Ocak – 17 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek eylem takvimi ele alındı. “Meslektaşlarımızın teker teker öldürüldüğü,  binlercesinin yaralandığı, on binlercesinin sözlü ve fiili tacize maruz kaldığı bir sağlık ortamına sessiz kalmamız söz konusu olamaz” tespitinin yapıldığı toplantıda, “Sağlıktaki bu ölümcül şiddeti tam olarak ortadan kaldıracak yasal düzenlemeler yapılıncaya, hasta- hekim ilişkisini insani boyuta taşıyacak siyasal – kültürel iklim oluşuncaya ve buna uygun sağlık politikaları tesis edilinceye kadar bu konuda mücadeleyi hep birlikte yükseltmekte kararlı olduğumuz bilinmelidir” denildi.

TTB Merkez Konseyi’nce düzenlenen ve 27-29 Mart 2020 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirilecek “Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri Sempozyumu”nun da değerlendirildiği toplantıda, sempozyuma geniş katılım sağlanması ve TTB Pratisyen Hekimler Kolu’nun 30 yıllık birikiminin sempozyuma yansıtılacak şekilde katkı sunulması kararlaştırıldı.

Toplantıda ayrıca, 2020 yılında düzenlenecek olan 22. Pratisyen Hekimlik Kongresi de gündeme alındı. Kongre yönergesi gereği Başkanlar Kurulu’nun toplanarak 22. Pratisyen Hekimlik Kongresi sürecini başlatması kararlaştırıldı.

Toplantı sonrası tüm katılımcılar ve konuklarla düzenlenen kokteylde, kuruluşundan bugüne birikimin sergilendiği sunumlar eşliğinde, TTB Pratisyen Hekimler Kolu’nun 30. yılı kutlandı.