Ana Sayfa Hukuk&Etik Trudeau, “Dünya Sağlık Örgütü, Çin ve diğer ülkelerin davranışları hakkında sorulması gereken...

Trudeau, “Dünya Sağlık Örgütü, Çin ve diğer ülkelerin davranışları hakkında sorulması gereken birçok soru olduğunu düşünüyorum.”

Başbakan Justin Trudeau , Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin’in kritik sağlık bilgisi almak amacıyla koronavirüs pandemisine erken müdahalesini övdüğine dair bir rapordan sonra “birçok soru” olduğunu söyledi .

Raporda, DSÖ yetkilileri, sunulan veriler “açıkça yeterli değil” olarak tanımlansa da, Pekin dışında gelişen krizle ilgili verileri “kandırmak” için kamuoyunda övgü kullanmaya karar verdi.

tamamı için kaynağa bknz

‘PLAN İÇİN YETERLİ DEĞİL’

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Çin’le ilgili sızan raporlarını haberleştiren Associated Press, DSÖ ile Pekin yönetimi arasında yaşananların perde arkasını gözler önüne serdi. DSÖ, salgının duyulmaya başladığı Ocak ayında Çin ile koordineli hareket ettiklerini söylese de, resmi açıklamaların ardında tam tersinin yaşandığı ortaya çıktı.

Virüsle ilgili üç ayrı laboratuvarda inceleme yürüten Çinli yetkililerin, ilk bulgulara ulaşmasına rağmen bunu DSÖ’yle paylaşmadığı ve süreci yaklaşık 2 hafta geciktirdiği öne sürüldü.