Ana Sayfa Tıp&Sağlık Tek Gözdeki Ani Körlük Gizli Akciğer Kanserini Ortaya Çıkardı

Tek Gözdeki Ani Körlük Gizli Akciğer Kanserini Ortaya Çıkardı

Son derece nadir bir vakada, bir kadının tek gözündeki ani körlüğün, tüm vücuduna yayılan teşhis edilmemiş akciğer kanserinin ilk belirtisi olduğu ortaya çıktı.

Doktorlar, akciğer kanserinin ilk belirtisi olarak görme bozukluğunun gelişmesinin çok sıra dışı olduğunu söylüyor.

Ani görme kaybı yaşadı 

Hiçbir semptomu olmayan sağlıklı 32 yaşındaki bir kadın, yaklaşık 20 gün boyunca sağ gözünde görme kaybı ve sol gözünde ara sıra ışık parlamaları yaşadığını belirterek sağlık kuruluşuna başvurdu.

Hastanede yapılan ilk göz muayenesi sırasında doktorlar, gözlerinin sağlıklı göründüğünü belirledi. Lens şeffaftı ve gözbebeği ve iris ya da gözün renkli kısmı fark edilebilir anormallikler göstermedi.

Muayenede beyazımsı sarımsı bir kitlenin büyüdüğü gördü

Ancak daha yakından ve detaylı incelenen kadının, sağ gözünün arkasında büyük, beyazımsı sarımsı bir kitlenin büyüdüğü gördü. Gözün ışığa duyarlı kısmı olan retinanın altında da sıvı birikerek gözün ayrılmasına neden oldu. Sol gözünde de benzer, daha küçük bir lezyon vardı ancak retinası hâlâ sağlamdı.

Bu kitlelerin ortaya çıkmasına neyin sebep olduğunu belirlemek için doktorlar kadının kanını kontrol etti. Kırmızı kan hücresi ve bağışıklık hücresi sayımları normal olduğundan, aktif bir viral enfeksiyon veya kan bozukluğu belirtisi olmadığını buldular. İnsan bağışıklık yetersizliği virüsü (HIV) enfeksiyonu ya da otoimmün hastalığı yoktu; bunların her ikisi de insanları görme kaybı ve değişikliklere karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Vücut taramasında akciğerde kitle tespit edildi 

Göğüs röntgeni ve tüm vücut taraması yapılan kadının sağ akciğerinin alt kısmında büyüyen kanserli doku kitlesi tespit edildi. Bu tümör, gözlerin koroid adı verilen kısmı da dahil olmak üzere birçok başka organa yayılmıştı.

Vücudun bir bölgesinde gelişen ve daha sonra başka bir bölgeye yayılan kansere metastatik kanser denir. Kanserin gözlere yayıldığı çoğu zaman, göç eden tümörler koroide yerleşir. Ancak bu, vakaların yalnızca yüzde 0,1 ila yüzde 7’sinde gözlere göç eden akciğer kanserlerinde nadiren görülür.

Tıp literatüründe bu türden yalnızca 60 civarında vaka olduğu kaydedildi

Hastaların altta yatan akciğer kanserinin ilk belirtisi olarak görme bozukluğu yaşaması daha da nadirdir. Şu ana kadar tıp literatüründe bu türden yalnızca 60 civarında vaka olduğu kaydedildi.

Kadını tedavi eden doktorlar, vakanın, akciğer kanserinin ilk belirtisi olarak görme bozukluğu gelişen, kendi yaşında sigara içmeyen bir kadında görülen ilk örnek olabileceğini belirtti.  Doktorlar, vaka raporunda, kadının büyük olasılıkla metastaz belirtilerine neden olmadan yayılabilen ayrı bir akciğer kanseri alt kümesine sahip olduğunu belirtti.

Kadın, kanserinin tespit edilmesinin ardından tedavi için onkoloğa yönlendirildi;

Raporda doktorlar, görünüşte spesifik olan bu akciğer kanseri türünün diğer insanlarda derhal teşhis edilip tedavi edilmesini sağlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu kaydetti.