Ana Sayfa Eczacılık TEB Başkanı Üney, “Eczacılar Gizli İflasta & İlaç Sanayine Stent Takıldı”

TEB Başkanı Üney, “Eczacılar Gizli İflasta & İlaç Sanayine Stent Takıldı”

Dört ilaçtan biri yok: Eczacılar gizli iflasta

Eczanelerde ilaçlara erişim sorunu atılan adımlara karşın devam ediyor. İlaçların ne zaman piyasaya çıkacağını bilemediklerini belirten TEB Başkanı Üney’e göre bazen reçetenin tamamına ‘yok’ deniyor.

 ANKARA – Türkiye yeni yıla ilaç erişiminde yaşanan sorunlarla birlikte girdi. İlaç tedarik sıkıntısına çözüm için şubat ayındaki fiyat güncellemeleri erkene çekilse de hala eczanelere gidildiğinde birçok ilaca ulaşılamıyor. Hastalar uzun kuyrukların yanı sıra eczane eczane dolaşarak reçetelerindeki ilacı aramak durumunda kalıyor.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Arman Üney’e göre atılan ‘tek taraflı’ adımlar söz konusu ve ilaç sorunu hala çözülmüş değil. İlaçların piyasaya ne zaman çıkacağını bilemediklerini, bu süreçte sorunları için Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Üney, ilaç sorununa dair, “Çocuğu bronşit olmuş bir anne kucağında bebeğiyle geldiği zaman ona, ‘İlaç yok’ dediğinizde bence o anne için dünyada hiç ilaç yok demektir. Kaç ilacın olup olmadığının onun için bir önemi yok. Çünkü onun yerine koyabileceği bir şey yok” diye konuştu.

‘İLAÇLARIN NE ZAMAN PİYASAYA ÇIKACAĞINI BİLEMİYORUZ’

Euro kurunda yapılan bu düzenleme ile ilaçların hemen piyasaya çıkacağı yönünde bir beklenti oluşmuştu. Farklı basın yayın organlarından ilgili dönemde bizlere de pek çok defa bu soru yöneltildi. “Sizce ne zaman ilaçlar piyasaya çıkar” şeklinde. “Bekleyip göreceğiz” yanıtı verdik. Eskiden zamdan birkaç gün sonra ilaçlar piyasaya çıkabiliyordu ama burada üst üste bir durum olduğu için ilaçların ne zaman piyasaya çıkacağını bilemiyoruz.

‘İLAÇ SANAYİNE STENT TAKILDI’

İlaçların bulunamaması ile ilgili kalbe giden dört ana damarda tıkanıklık olduğundan bahsedebiliriz. Bu damarlar; İlaç sanayi, dağıtım kanalları ve depolar, eczacılar ve son olarak da hastalar yani geri ödeme süreci. Dediğimiz gibi bu damarlardan bir tanesi ilaç sanayiyle ilgiliydi. Sanayi ile ilgili damara şimdi stent takıldı. Ama sonuçlarını hemen görmedik. İlaçlar hemen piyasaya çıkmadı.

tamamı için kaynağa bknz.
TEB yayın

TEB Başkanı Ecz.A. Üney “Eczanelerdeki ekonomik çıkmaza ‘Dur’ diyoruz. İlaç yokluğu son bulsun, vatandaş ilaca ulaşsın.”