Ana Sayfa Manşet TDB’den Aile Dişhekimliği Uygulaması Açıklaması

TDB’den Aile Dişhekimliği Uygulaması Açıklaması

A. Tarık İşmen Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı

Sağlık Bakanlığı tarafından koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin genişletilmesi amacıyla hayata geçirilen Aile Dişhekimliği Modeli; Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te pilot uygulama olarak başlıyor. MHRS uygulaması üzerinden randevu alınabilecek sistemle, çocuklar için önem taşıyan ağız ve diş sağlığı kontrollerinin kolayca yaptırılabilmesi amaçlanıyor.

Aile Dişhekimliği Modeli ile ilgili Haber Global’in sorularını yanıtlayan TDB Genel Başkanı A.Tarık İşmen, “0-2 yaş ve anne bilinçlendirilerek koruyucu hekimlik öğretilecek, 2,5 yaşından sonrada çocuk düzenli diş kontrollerine alınarak flor uygulaması ve fissür örtücü uygulaması yapılacak. Bu proje 3 ilimizde ve ilçelerimizde pilot olarak bir yıl boyunca uygulanacak. Buradaki başarı oranı kanıtlanabilir bir başarıysa Sağlık Bakanlığı bu projeyi Türkiye çapında uygulayacağını ifade ediyor.” diye konuştu.

İşmen, vatandaşların ağız diş sağlığı hizmetlerini özelden almasının gündeme gelmesi durumunda TDB’nin buna uzun yıllardır hazır olduğunu ve bunun Sağlık Bakanlığı’na bir paket proje olarak sunulacağını ifade etti.

Türk Dişhekimleri Birliği