Ana Sayfa Manşet TBV; Diyaliz ve Böbrek Hastaları Covid-19 Aşısı Olabilir

TBV; Diyaliz ve Böbrek Hastaları Covid-19 Aşısı Olabilir

Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi Başhekimi Nefroloji Uzmanı Dr. Bilal Görçin

Diyaliz hastaları, her türlü böbrek hastası ve böbrek nakilli hasta ve hasta yakınlarının aşı muammasına Türk Böbrek Vakfı’ndan yanıt…

Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi Başhekimi Nefroloji Uzmanı Dr. Bilal Görçin; “Covid-19 pandemisi süresince diyaliz ve böbrek hastalarında, hastalığın tedavi seyrinde edindiğimiz tecrübeler gösteriyor ki,  süreç hastalığa yakalanan sağlıklı bireylerden farklı olmadı. Özellikle nâkili hastalar olmak üzere, genellikle böbrek hastalarında, covid-19 hastalığı sağlıklı bireylerde geliştiği gibi seyretti. Hastalık ve tedavi süreçlerinde ek bir sorunla karşılaşılmadı.

“Aşı ile ilgili özel bir yan etki beklemiyoruz” 

Merkezimizde ve diğer diyaliz merkezlerindeki hastaların yıllardır grip ve zatürre aşısı yaptırdığının altını çizen Dr Bilal Görçin, aşı konusunda seçimi daima hastalara bıraktıklarını belirtti: “Bu konuda seçimi hastalarımıza bırakıyoruz, ancak  yaptırmamaları için hiçbir gerekçe de  yoktur. Sağlık Bakanlığının hastanelere dağıtımını yaptığı, halk arasında Çin aşısı olarak bilinen covid-19 aşısı, inaktif yöntemle üretilmiş bir aşıdır. Yani üretim prensibi grip aşısı ile aynıdır. Grip aşısı olabilen, aşıya alerjik reaksiyon göstermeyen tüm bireylerin aynı güvenle bu aşıyı olabileceğini ifade edebiliriz.