Ana Sayfa Manşet Süper Bilgisayarlar Başak Proteinlerinin Birbirine Bağlı Hareketini Gösteren İlk Bütünsel SARS-COV-2 Modelini...

Süper Bilgisayarlar Başak Proteinlerinin Birbirine Bağlı Hareketini Gösteren İlk Bütünsel SARS-COV-2 Modelini Oluşturdu

Chicago Üniversitesi ve California Üniversitesi’nden araştırmacılar, koronavirusun ilk bütünsel modelini geliştirdiler ve başka şeylerin yanı sıra başak proteinlerinin beraber hareket ettiklerini buldular.

Supercomputers Enable First Holistic Model of SARS-CoV-2, Showing Spike Proteins Move in Tandem

Gregory Voth “They don’t move independently like a bunch of random, uncorrelated motions. They work together,” Voth said. “The paper we published shows the beginnings of how the modes of motion in the spike proteins are correlated. … The ultimate goal of the model would be, as a first step, to study the initial virion attractions and interactions with ACE2 receptors on cells and to understand the origins of that attraction and how those proteins work together to go on to the virus fusion process.”

COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2’nin çoğu modeli, başak proteini gibi virusun temel özelliklerine odaklanır. Bunların bir kısmı bu özelliklerin göreceli önemine atfedilebilir, ancak çoğu bilgisayımsal (computational)  zorunlulukla ilgilidir. Tek bir proteini bile böylesine büyük bir çözünürlükte simüle etmek olağanüstü derecede bilgisayım yoğun (computation-intensive) bir işlemdir. Chicago Üniversitesi ve California Üniversitesi’nden araştırmacılar, koronavirusun ilk bütünsel modelini geliştirdiler ve başka şeylerin yanı sıra başak proteinlerinin birlikte hareket ettiğini buldular.

A multiscale coarse-grained model of the SARS-CoV-2 virion