Ana Sayfa Tıp&Sağlık STAT, kısıtlamalar ile 2 influenza türü kaybolmuş olabilir! Peki bu durum olumlu...

STAT, kısıtlamalar ile 2 influenza türü kaybolmuş olabilir! Peki bu durum olumlu mu?

STAT’da yayımlanan makalede, pandeminin başlamasının ardından alınan maske ve sosyal mesafe gibi tedbirler nedeniyle dünya çapında grip vakalarında önemli bir düşüş sağlandığı belirtildi. Makalede, influenze A tipi olan H3N2 virüsünün ve influenza B virüsünün ortadan kalkmış olabileceği kaydedildi.

Florian Krammer, a flu expert at Mount Sinai School of Medicine in Manhattan, has been scouring genetic databases looking for B/Yamagata viruses. He’s hoping the viruses in this lineage are gone for good.

“Just because nobody saw it doesn’t mean it has disappeared completely, right? But it could,” Krammer said.

Flu is complex and a brief primer might be helpful here. There are two key families that cause human disease, influenza A and influenza B. Two subtypes of flu A viruses currently transmit among people, H1N1 and H3N2. Within those two subtypes are subclassifications or clades, with H3N2 viruses having more diversity than H1N1.

Uzmanların H3N2 ve İnfluenza B virüsü ile ilgili veritabanlarını araştırdıkları belirtilen makalede, iki suşun da son 12 aydır görülmediği kaydedildi.

ABD’nin Seattle eyaletindeki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’nde biyolog olan Trevor Bedford, STAT’a yaptığı açıklamada, H3N2’nin ‘neslinin tükenmiş’ olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Manhattan’daki Mount Sinai Tıp Fakültei’nden grip uzmanı olan Florian Krammer ise, “Kimsede görüşmemesi tamamen ortadan kaybolduğu anlamına gelmez. Ancak böyle bir şey olmuş da olabilir” dedi.