Ana Sayfa Biyoteknoloji Sputnik V, yapılan bir çalışmada yüksek virüs nötralize edici aktivite ile Omicron...

Sputnik V, yapılan bir çalışmada yüksek virüs nötralize edici aktivite ile Omicron varyantına karşı güçlü koruma sağlıyor

Sputnik V aşısını da geliştiren İtalya’daki Spallanzani Enstitüsü ve Moskova’daki Gamaleya Enstitüsü’nden bilim insanları, yeni bir çalışmaya imza attı.

Sputnik V, İtalya’daki Spallanzani Enstitüsü tarafından yürütülen benzersiz bir bağımsız karşılaştırmalı araştırmaya göre, Pfizer aşısına kıyasla 2 kat daha yüksek virüs nötralize edici aktivite ile Omicron varyantına karşı güçlü koruma gösterir.

Enstitü ve Gamaleya Merkezi’ni temsil eden ortak bir İtalyan-Rus araştırmacı ekibi tarafından, önde gelen İtalyan bulaşıcı hastalıklar araştırma enstitüsü olan İtalyan Spallanzani Enstitüsü’nde yürütülen benzersiz bir karşılaştırmalı çalışma, Sputnik V koronavirüs aşısının 2 kattan daha yüksek titreler gösterdiğini gösteriyor. 2 doz Pfizer aşısına göre Omicron (B.1.1.529) varyantına karşı virüs nötralize edici antikorların (toplamda 2.1 kat daha yüksek ve aşılamadan 3 ay sonra 2.6 kat daha yüksek).

Retention of Neutralizing response against SARS-CoV-2 Omicron variant in Sputnik V vaccinated individuals

Çalışma, Sputnik V’nin, yüksek koruma seviyeleri ile ilişkili güçlü antikor tepkisini indükleyerek Omicron varyantını nötralize ettiğini göstermektedir.

  • RBD’ye özgü IgG antikorları yüksek olan bireylerin ilk çeyreği arasında, Sputnik V ile aşılananların %100’ü, Pfizer ile aşılanan bireylerin %83,3’üne kıyasla Omicron varyantını nötralize edebildi.
  • Tüm numuneler arasında, Sputnik V ile aşılanmış serumların %74.2’si Omicron’u nötralize edebilmişken, Pfizer ile aşılanmış serumların %56.9’u nötralize edebilmiştir.