Ana Sayfa Eczacılık “Sözün Bittiği Yerdeyiz”

“Sözün Bittiği Yerdeyiz”

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Arman Üney

ECZACILAR HEM EKONOMİK HEM DE PSİKOLOJİK DAR BOĞAZDA
TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ BAŞKANI ECZ. ARMAN ÜNEY:
“SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Arman Üney, eczacıların bir süredir yaşadığı ekonomik sıkıntıların üzerine artan ilaç yokluklarıyla birlikte psikolojik baskının da eklendiğini belirterek, “Ekonomik anlamda iflasın eşiğinde olan eczacılarımız, artan ilaç yokluklarının da etkisiyle tamamen tükenme noktasına geldi. Her üç ilaçtan birinin bulunamadığı bir ortamda eczacıların mevcut ekonomik sorunlarının üzerine bir de şiddet olayları eklenmiştir. İlaç yokluklarının sorumlusu eczacılar olmadığı halde mağduriyetini hem hastalarımız hem de meslektaşlarımız yaşamaktadır. Hem ekonomik hem de psikolojik anlamda tükendik. Sözün bittiği yerdeyiz ”dedi.

Eczacıların içinde bulunduğu ekonomik çıkmaza, ilaç yoklukları gibi sorunlara dikkat çekmek amacıyla 27 Kasım’da Ankara’da “Büyük Eczacı Mitingi” düzenlediklerini hatırlatan Üney, şu ifadelere yer verdi:

“14 yıl aradan sonra 20 bini aşkın meslektaşımızla alanları doldurduk, son yılların en çok ses getiren meslek mitinglerinden birini gerçekleştirdik. Mitingimizi izleyen süreçte Türk Eczacıları Birliği olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, SGK, TİTCK gibi kamu kurumlarıyla üst düzey görüşmeler gerçekleştirdik. Sorunlarımızı birinci ağızdan en net haliyle ifade ettik. Çözüm önerilerimizi aktardık. Kamu otoritesinin eczacıların içinde bulunduğu bu varlık yokluk mücadelesine, yaşadıkları sıkıntılara kayıtsız kalmayacağına inanmak istiyoruz. Ama biz eczacıların dayanma gücünün de bir sınırı var ve biz o gücün sonuna gelmiş durumdayız. Ekonomik sorunlarımıza ilaç yoklukları da eklenince hem ekonomik hem de psikolojik olarak sözün bittiği yere geldik. Acilen önlem alınmazsa iflas eden ve kapanan eczaneleri görmemiz artık tamamen an meselesidir.”