Ana Sayfa Hukuk&Etik Son iki yılda İngiltere’den yurtdışına göç eden doktor sayısı 10 bini geçti

Son iki yılda İngiltere’den yurtdışına göç eden doktor sayısı 10 bini geçti

Tüm dünyada geçerliliği olan bir meslek olduğu için doktorların yurt dışına göç etmesi diğer mesleklere göre daha kolaydır. / Berry Fox

Birleşik Krallık, son yıllarda artan sayıda yurt dışına doktor göçü yaşayan ülkelerden biridir.

General Medical Clinic tarafından General Medical Council’in verilerine dayanılarak hazırlanan ve İngiliz medyasına yansıyan raporda, İngiltere’den yurt dışına doktor göçüyle ilgili bilgilere yer verildi.

Göç etmek isteyen doktor sayısı bir yılda yüzde 25 arttı
Telegraph’ın rapora dayanarak hazırladığı 9 Ocak 2023 tarihli habere göre, 2022’de yurt dışında çalışmasına izin veren sertifika için başvuran doktor sayısı 6.950 idi.

Raporda bu sayının 2021’de 5 bin 576 olduğu, bir yılda yüzde 25 artış olduğu kaydedildi.

2 yıl içinde 12.526 doktor İngiltere’den ayrılmak ve farklı bir ülkede çalışmak için izin istedi.

İlk tercih Avustralya
Haberde, gidenlerin yaklaşık dörtte birinin İngiltere ile dilsel, kültürel ve hatta etnik açıdan benzerlik gösteren Avustralya’yı tercih ettiği belirtildi.

Bu ülkeyi İngiliz kültürünün egemen olduğu Yeni Zelanda takip ediyor.

Bir başka çalışmada ise yeni mezun olan 4 bin 500 genç doktorun üçte birinin önümüzdeki yıllarda çalışmak için Avustralya ve Yeni Zelanda’ya başvuracağını söylediği kaydedildi.

Elbette bu tercihlerin ilk sebebi daha fazla kazançtır. Yeni mezun bir doktor Avustralya’da yılda 170.000 £ kazanıyor, ancak İngiltere’de kalırsa bu miktarın sadece yarısı.

Ayrıca Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ılıman iklimi ve yaşam koşullarının kolaylığı da doktorları cezbeden nedenler arasında yer alıyor.

Avustralya kadar olmasa da Yeni Zelanda, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai ve ABD, İngiltere’den gelen doktorların çalışmak için tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor.

“Kamuda hekimlik yapmak artık bir ayrıcalık olacak”