Ana Sayfa Tıp&Sağlık Soğuk Havalar Bel, Sırt Ve Boyun Ağrısını Tetikliyor!

Soğuk Havalar Bel, Sırt Ve Boyun Ağrısını Tetikliyor!

Havaların soğumaya başladığı bu dönemde, birçok insan bel, sırt ve boyun ağrılarından muzdarip oluyor. Soğuk hava, kasları sıkılaştırır ve kan dolaşımını azaltarak ağrıları artırabilir. Vücut, soğuk hava koşullarına uyum sağlarken yanlış pozisyonlarda durmamıza neden olabilir. Peki havaların soğumasıyla neden ağrılar artar? Bu ağrıları hafifletmek için neler yapılabilir?

Omurga sorunları, soğuk hava koşullarında genellikle daha da kötüleşebilir. Kronik sırt, boyun ve bel ağrısı yaşayan kişiler, soğuk hava nedeniyle ağrılarının arttığına sıkça şahit olurlar. Bu ağrılar, omurgadaki disk yıpranmalarından sinir sıkışmalarına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bazı kişiler için bu ağrılar ilaçlar ve dinlenme ile geçebilirken, diğerleri uzun vadeli, tekrarlayıcı omurga sorunları yaşayabilir. Bu grup hastalarda soğuk hava, ağrıları tetikleyebilir.

Neden soğuk havalarda ağrılar artıyor?

Omurga sorunları, sıcak hava koşullarında genellikle rahatlar. Isı, kasların gevşemesine ve omurganın daha rahat hareket etmesine yardımcı olur. Bu, omurga sorunlarıyla mücadele etmeyi kolaylaştırır. Ancak, omurganızda sorunlar varsa, soğuk hava genellikle şikayetleri artırabilir. Soğuk hava, kas spazmları, gerginlik ve hareket kabiliyetinde azalma gibi sorunları tetikleyebilir. Özellikle terlemiş bir ciltte, klimanın önünde uzun süre durmak veya açık bir araba penceresinden gelen rüzgar, kaslarda spazma, omurgada sertlik, gerginlik ve ağrılara neden olabilir. Omurgalar güçlü olmadığında, günlük yaşam aktiviteleri bile omurga sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, omurga sağlığını korumak ve sorunların farkında olmak tedavi seçeneklerinden önce gelmelidir.

Alınabilecek önlemler nelerdir? 

Omurganızın sağlığını korumak için şu ipuçlarına dikkat edebilirsiniz:

Omurganızı sıcak tutun ve terledikten sonra ani soğuk hava şartlarına maruz kalmaktan kaçının.
Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın ve ideal kilonuzu hedefleyin, çünkü fazla kilo omurganıza ekstra yük bindirebilir.
Hareketsiz bir yaşam tarzından kaçının, çünkü düzenli egzersiz omurganızın güçlenmesine yardımcı olabilir. Özellikle boyun, sırt, bel ve karın kaslarınızı çalıştırmaya özen gösterin.
Uzun süre aynı pozisyonda durmaktan kaçının ve düzenli olarak pozisyon değiştirin.
Klimanın önünde uzun süre beklemekten kaçının ve araba camından sürekli rüzgar almamaya çalışın.
Masa başında çalışırken ergonomik bir ortam oluşturun ve bel destekli bir koltuk kullanmaya özen gösterin.
Bilgisayar kullanırken dik bir oturuş pozisyonunu koruyun ve tablet, laptop veya cep telefonu gibi cihazları kullanırken omurganıza zarar verebilecek kötü pozisyonlardan kaçının.