Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sivilcelere Neden Olan Bakterilerin Cildin Koruyucu Bariyerini Güçlendirdigi Bulundu

Sivilcelere Neden Olan Bakterilerin Cildin Koruyucu Bariyerini Güçlendirdigi Bulundu

Deri vücudun en büyük organıdır ve patojenlere ve dış çevreden gelen saldırılara karşı ilk savunma hattı olarak çok önemli bir rol oynar.  Sıcaklık düzenleme ve nem tutma gibi önemli işlevler sağlar.

Lipidlerin cildinize yağlılık ve sivilceye neden olarak zarar verdiği yönündeki yanlış inanışa rağmen, aslında cilt bariyerinin korunmasında hayati bir rol oynuyorlar. İnsan derisi binlerce bakteri türü tarafından kolonize edilmiştir.

San Diego’daki California Üniversitesi Gallo Laboratuvarı’nda dermatoloji alanında çalışan araştırmacılar, özellikle cilt mikrobiyomuna ve ciltte yaşayan mikroplara odaklanarak, cildin vücudu enfeksiyonlara ve çevreye karşı nasıl koruduğunu araştırdılar.  Ekip, C.acnes’in belirli cilt hücrelerini tetikleyerek cilt bariyerini korumak için önemli olan lipitlerin üretimini önemli ölçüde artırdığını buldular.

Ekip, bakterilerin lipit üretiminde oynadığı rolü belirlemek için, epidermisi oluşturan hücreler olan keratinositleri ciltte doğal olarak bulunan farklı bakterilere maruz bıraktı ve lipit bileşimindeki değişiklikleri analiz ettiler.

Test edilen cilt bakterilerinden yalnızca C. aknes, bu hücrelerdeki lipit üretiminde bir artışı tetikledi. Daha spesifik olarak seramidler, kolesterol, serbest yağ asitleri ve özellikle trigliseritler dahil olmak üzere toplam lipitlerde üç kat artış buldular.

Ekip “Bu lipit türlerinin her biri cilt bariyerini korumak, nemi hapsetmek ve hasara karşı korumak için gereklidir. Bu bulgular C. aknes’in lipid cilt düzenlemesinde belirgin bir rol oynadığını göstermektedir.”

C.aknes’in lipit üretimindeki bu artışı propiyonik asit adı verilen bir tür kısa zincirli yağ asidi üreterek tetiklediğini bulduklarını belirten ekip “Propiyonik asit, patojen büyümesini sınırlamak, stafilokok enfeksiyonlarını azaltmak ve bağırsaktaki antiinflamatuar etkilere katkıda bulunmak da dahil olmak üzere bir dizi fayda sağlayan asidik bir cilt ortamı oluşturur. Ayrıca C. aknes yoluyla lipit sentezini düzenleyen spesifik gen ve reseptörü de belirledik. Bu bileşenlerin bloke edilmesi aynı zamanda C. aknes kaynaklı lipit sentezini de bloke etti.”

Sonuç olarak, bulgularımız yaygın bir cilt bakterisinin ve onun kimyasal yan ürünlerinin cilt lipitlerinin bileşimini şekillendirmede oynadığı önemli rolü vurgulayan ekip, Cilt mikrobiyomunu daha iyi anlamak için yapılacak daha fazla araştırmanın, cilt rahatsızlıkları için yeni tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir.