Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sıtma tedavisini yaygın mutasyonlar tehdit ediyor

Sıtma tedavisini yaygın mutasyonlar tehdit ediyor

İnsanlar ve sıtmaya neden olan parazitler arasındaki silahlanma yarışı devam ederken, Taane Clark ve London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM)’dan meslektaşları, hamile kadınlarda ve çocuklarda sıtmayı önlemek için kullanılan bir ilaca karşı direnç geliştiren yeni mutasyonların hastalıkla savaşan ülkelerde zaten yaygın olduğunu bildirdi. Yeni sonuçlar 31 Aralık’ta PLOS Genetics dergisinde yayımlandı.

Sıtma, başta Sahraaltı Afrika ülkelerinde yaşayan küçük çocuklarda olmak üzere her yıl yaklaşık 435 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Uzun vadeli küresel tepkiye rağmen, sıtmaya neden olan parazit türlerinin ilaca dirençli türlerinin artmasıyla hastalığı kontrol etme çabaları sekteye uğruyor. Örneğin Sulfadoxine-pyrimethamine (SP), bir zamanlar birinci basamak bir anti-sıtma tedavisiyken şimdi öncelikle hamile kadınlarda ve çocuklarda infeksiyonu önlemek için kullanılmaktadır. Plasmodium falciparum parazitinin iki geninde meydana gelen mutasyonlar SP’ye direnç göstermektedir; ancak son zamanlarda üçüncü bir gende, pfgch1’de de dirençle ilişkili mutasyonlar keşfedilmiştir.

Clark ve arkadaşları, bu yeni mutasyonların kapsamını ve yayılmasını anlamak için sıtmanın endemik olduğu 29 ülkeden toplanan 4134 kan örneğinin genom dizilerini analiz ettiler. Güneydoğu Asya’daki örneklerin yaklaşık dörtte birinde ve  Afrika’daki örneklerin üçte birinde meydana gelen en az on farklı pfgch1 versiyonu tespit ettiler.

Genetic diversity of the Plasmodium falciparum GTP-cyclohydrolase 1, dihydrofolate reductase and dihydropteroate synthetase genes reveals new insights into sulfadoxine-pyrimethamine antimalarial drug resistance