Ana Sayfa İlaç Sıtma: Enfeksiyonu önlemede %88 etkili antikor ilacı

Sıtma: Enfeksiyonu önlemede %88 etkili antikor ilacı

Afrika’nın Mali kentinde Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan klinik çalışmada, bir doz antikor ilacının sağlıklı, hamile olmayan yetişkinleri, altı ay süren yoğun bir sıtma mevsimi boyunca sıtma infeksiyonundan güvenli bir şekilde koruduğu tespit edildi.

NEJM / Safety and Efficacy of a Monoclonal Antibody against Malaria in Mali

Antikor, 24 haftalık bir süre boyunca infeksiyonu önlemede %88.2 oranına kadar etkili bulundu. Monoklonal antikorun endemik bir bölgede sıtma infeksiyonunu önleyebileceği ilk kez gösterildi. Bulgular, bugün (1 Kasım 2022) The New England Journal of Medicine dergisinde yayımlandı ve Seattle’da düzenlenen American Society of Tropical Medicine & Hygiene 2022 Toplantısında sunuldu.

NIH’nin bir parçası olan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü (NIAID) direktörü Anthony S. Fauci, “Sıtma enfeksiyonunu önlemek ve hastalığı ortadan kaldırma çabalarını hızlandırmak için mevcut müdahalelerin cephaneliğini genişletmemiz gerekiyor” dedi. “Bu çalışma sonuçları, bir monoklonal antikorun, gezginleri ve bebekler, çocuklar ve hamile kadınlar gibi savunmasız grupları mevsimsel sıtmaya karşı korumak ve tanımlanmış coğrafi bölgelerden sıtmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için potansiyel olarak diğer önlemleri tamamlayabileceğini gösteriyor.”