Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sırt Çantasında Taşınabilir Ameliyathane Tasarlandı

Sırt Çantasında Taşınabilir Ameliyathane Tasarlandı

Doktorların steril bir ameliyathane dışında, savaş alanı ve felaket bölgeleri gibi yerlerde, steril olarak ameliyat yapabilmeleri için sırt çantasında taşınabilir minyatür bir ameliyathane tasarlandı.

Kurulumu üç bölümden oluşuyor

MIT’in yan şirketi olan SurgiBox tarafından üretilen ve  ‘SurgiField’ adının verildigi ameliyathanenin kurulumu üç bölümden oluşuyor. Sızdırmaz tek kullanımlık şeffaf plastik SurgiBubble, elektrikli hava pompası donanımlı bir Akıllı Kontrol Modülü (SCM) ve şarj edilebilir bir lityum iyon pili. Üçünün de tek bir sırt çantasında taşınabileceği ve sadece birkaç dakika içinde bir araya getirilebidigi belirtildi.

Kurulumu basit ve pratik

Sistem kullanımdayken, önceden sterilize edilmiş SurgiBubble söz konusu vücut bölgesine yerleştirilir. Alt kenarları hastanın cildine yapıştırılmıştır ve dahil olan katlanabilir bir çerçeve ile dörtgen şeklinde tutulur. Ekli SCM, iki modülü birbirine bağlayan bir hortum aracılığıyla balonun içindeki hava akışını sağlar. Hava, SCM’nin HEPA filtresi tarafından arıtılır.  Ameliyat zamanı geldiğinde, cerrah içe dönük iki kol deliğinden balonun içine uzanır. Daha sonra şeffaf plastikten bakarak ne yaptıklarını izlerler. Prosedür tamamlandıktan sonra, SurgiBubble kaldırılır ve atılır ve sistemin geri kalanı yeniden paketlenir.

Ukrayna’ya 50 SurgiField sistemi bağışlandı

MİT, ilk bağıştan sonra Ukrayna Güney Operasyon Komutanlığının sistemin halihazırda 31 hayat kurtardığını bildirdiğini belirti.