Ana Sayfa İlaç Sildenafil, Alzheimer hastalığını tedavi etmek için kullanılabilir mi?

Sildenafil, Alzheimer hastalığını tedavi etmek için kullanılabilir mi?

Cleveland Clinic’teki araştırmacılar, cinsel gücü artırmak için kullanılan sildenafil kullanıcılarının, kullanmayanlara göre demans formunu geliştirme olasılığının %69 daha az olduğunu söylüyor.

Viagra could be used to treat Alzheimer’s disease, study finds

Yaşa bağlı bunamanın en yaygın şekli olan Alzheimer hastalığı, dünya çapında yüz milyonlarca insanı etkiliyor. Artan vaka sayılarına rağmen, şu anda etkili bir tedavi yoktur.

Cleveland Clinic’teki araştırmacılar, geniş bir gen haritalama ağı kullanarak, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış 1.600’den fazla ilaçtan hangisinin Alzheimer hastalığı için etkili bir tedavi olabileceğini belirlemek için genetik ve diğer verileri birleştirdi. Alzheimer’ın iki ayırt edici özelliği olan hem amiloid hem de tau’yu hedef alan ilaçlara, yalnızca birini veya diğerini hedef alan ilaçlara kıyasla daha yüksek puanlar verdiler.

Çalışma lideri Dr Feixiong Cheng, “Klinik öncesi modellerde biliş ve hafızayı önemli ölçüde iyileştirdiği gösterilen sildenafil, en iyi ilaç adayı olarak sunuldu” dedi

NATURE / Endophenotype-based in silico network medicine discovery combined with insurance record data mining identifies sildenafil as a candidate drug for Alzheimer’s disease