Ana Sayfa Eczacılık SGK’nın 34 İlacı Geri Ödemeden Çıkarmasına Danıştay Dur Dedi !

SGK’nın 34 İlacı Geri Ödemeden Çıkarmasına Danıştay Dur Dedi !

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) tarafından açılan dava sonucu 2021 yılında SGK ödemesinden çıkan 34 ilaç için Danıştay Yürütmeyi durdurma kararı verdi ve tekrar geri ödeme listesine alınmasının önü açıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 8 Eylül 2021 tarihinde Sağlık Uygulama Tebliği değişikliği yapılarak ve Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyon Kararı ile 34 adet ilacı ödeme kapsamından çıkarmıştı. Geri ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar arasında Romatizmal ağrı kesici spreyler, diş eti için jel ve bebeklerin diş çıkartırken kullandıkları pomatlar ve pandemi sırasında çok gerekli olan antiseptik ağız ve boğaz spreyleri yer almakta olup yüksek ücretli olmayan lakin vatandaş tarafından çokça kullanılan bu ilaçlar nerede ise 1,5 senedir SGK tarafından ödenmediği için vatandaş ücretini ödeyerek ulaşmaktaydı.

Ayrıca komisyon kararı ile SGK , eklem ve kas ağrısı tedavisinde ağrı kesici ve iltihap dağıtıcı olarak kullanılan jel, krem ve pomat şeklindeki bütün ilaçların ,lokal olarak kullanılan iltihap giderici gargaraların ve de ağız dişeti dokularının akut ve kronik ağrılı iltihaplarında kullanılan topikal ilaçların tümünün eşdeğer sayılarak hem aynı kategoriye alınmasını hem de sadece bir kutu ödenmesini , hiçbir şekilde bir kutudan  fazla ödenmeyeceğini Resmi Gazetede yayımlayarak kısıtlama getirmişti. 

SENDİKA OLARAK DANIŞTAY’DA DAVA AÇARAK ÖDEMEDEN ÇIKARILAN İLAÇLARIN YENİDEN ÖDENMESİNİ SAĞLADIK.

TEİS (Tüm Eczacı İşverenler Sendikası) olarak eczacıların ilaç hizmetini zorlaştıran, vatandaşın ilaç için ücret vermesi istenen bu durum için Danıştay 10. Dairesinde dava açtık. İsteğimizi haklı bulan Danıştay Yürütmeyi Durdurma kararı vererek Sosyal Güvenlik Kurumundan söz konusu ilaçların tekrar geri ödeme listesine alınmasını istemiştir.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan konuyla ilgili şunları  söyledi:

“SGK bazen bir finans kurumu olduğunu unutuyor ve sağlık otoritesi gibi karar veriyor. Yine 2021 yılında verdiği bir kararla 34 ilacı ödeme listesinden çıkarmıştı. Bu listenin içinde kas gevşetici kremler, ağrı kesici ve iltihap giderici spreyler, vatandaşların pandemi döneminde en çok kullandığı ağız ve boğaz spreyleri, bebeklerin diş çıkartırken ağrılarında kullanılan diş jelleri gibi birçok kalem ilaç bulunuyordu. Zaten alım gücü düşük olan vatandaşı zorlayan bir uygulama olmuştu.   Ancak, Danıştay yürütmeyi durdurma kararı alarak SGK’ya geri ödemeden çıkardığı 34 ilacı geri ödeme kapsamına almasını söyledi. Danıştay verdiği kararla vatandaşın ve eczacının imdadına yetişerek bu sorunu çözmüş oldu.

SAĞLIKTAN HİÇBİR ŞEKİLDE TASARRUF EDİLMEZ

TEİS olarak, sağlık harcamalarının bir gider kalemi olmadığını, halk sağlığına yapılan bir yatırım olduğunu bu çerçevede de ilaç harcamalarında tasarrufun geri ödeme listelerinden ilaçların çıkarılmasıyla olmayacağını ve bu yaklaşımdan vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Unutmayalım ki her şeyden tasarruf edilir, ama sağlıktan tasarruf edilmez.”

TEİS