Ana Sayfa Manşet SARS antikorları ile Covid-19 enfeksiyonunundan korunmak mümkün mü?

SARS antikorları ile Covid-19 enfeksiyonunundan korunmak mümkün mü?

S309 olarak bilinen bir antikor adayının virüse karşı güçlü bir etki gösterdiği ifade edildi

independent: Laboratuvarda gerçekleştirilen bir deneyde daha önce SARS’ı (Ağır Akut Solunum Yolu Yetersizliği Sendromu) atlatmış bir kişinin kanından alınan antikorların Kovid-19 enfeksiyonunu engellediğinin tespit edildiği belirtildi. Araştırmacılar pazartesi yaptıkları açıklamada çok önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.

Sunday Times’ın haberine göre, İsviçre ve ABD’deki bilim insanları yakın zamanda, 2003’te 774 kişinin ölümüne neden olan SARS salgınında hastalığı atlatan bir kişiden antikor aldı.

Virüslerdeki belirli protein uçlarını hedef alan 25 farklı antikor türü, hücrelerin Kovid-19’a yakalanmasını önleyip önlemeyeceğini anlamak için incelendi.

SARS’a ve Kovid-19’a neden olan virüslerin her ikisi de koronavirüs sınıfında, dolayısıyla yapılarının birbirine benzer olduğu düşünülüyor.

Araştırmacılar hem Kovid-19’a hem de enfekte olmuş hücrelere tutunabilen 8 antikor tespit etti.

S309 olarak bilinen adaylardan birinin Kovid-19’a karşı “özellikle nötrleyici güçlü bir etki” gösterdiğinin tespit edildiği aktarıldı. S309 antikorunun potansiyeli daha düşük diğer antikorlarla birleştirilmesiyle virüsün sivri uçlu proteinlerinin farklı bölgelerinin hedef alınmasıyla mutasyon ihtimalinin azaltılabileceği belirtildi.

Kovid-19 pandemisinin başlamasından bu yana yüzlerce etkili tedavi gerçekleştirildi ve bunlar arasında iyileşen hastaların vücudundan alınan antikorların kullanımı da yer alıyordu.

Saygın bilimsel yayın Nature’da yayımlanan çalışmada herhangi bir insanın deneye dahil edilmediği belirtilse de, araştırmacılar SARS’a karşı vücutta üretilen antikorların Kovid-19 enfeksiyonunun yayılmasını önleyebileceğine yönelik bulgularının “konsepti kanıtlayan” türde olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, “Bu sonuçlar hastalığın sınırlandırılması ya da tedavisi için risk grubunda yer alan bireylere S309 ve S309’u içeren antikor karışımlarının verilmesini kolaylaştıracak” dedi.

SARS antibodies can prevent Covid-19 infection, new study finds

“AĞIR SEMPTOMLARI ORTADAN KALDIRABİLİR”
San Francisco merkezli Vir Biotechnology isimli şirketin de bu antikoru geliştirmek ve test etmek için çalışmalarını hızlandırdığı açıklandı. Antikor üretiminin ve sonuçların başarılı olması durumunda bilim insanları corona virüsünü yenmek için S309’un tek başına ya da bir ilaç kokteyli şeklinde kullanılabileceğini açıkladı. Uzmanlar bu sayede geliştirilecek antikorun hastaların ağır semptomlarını ortadan kaldırabileceğini açıkladı.

Araştırmada görev alan Doçent Doktor David Veesler, “Halen bu antikorun canlı sistemlerde koruyucu özellikleri olduğunu görmemiz gerekiyor, henüz orada değiliz. Burada ilginç olan şey, bu antikorun 2003 yılında yani 17 yıl önce SARS’ı yenen birinde bulunmuş olması” ifadesini kullandı.

Antibody neutralizes SARS and COVID-19 coronaviruses