Ana Sayfa İlaç Santa Farma OTC pazarına girdi

Santa Farma OTC pazarına girdi

Türkiye’nin 75 yıllık köklü ve güçlü yerli ilaç firması olan Santa Farma, ilaçtaki uzmanlığını gıda takviyesi olan, ilaç statüsünde olmayan,OverThe Counter (OTC) ürün pazarına da taşıdı.

Dermatoloji, sindirim sistemi ve metabolizma, gastroenteroloji ve enfeksiyon, hematolojinin de aralarında bulunduğu 11 ayrı terapötik kategoride ve bu kategorilerin altında 45 ayrı pazarda toplam 63 ürünle faaliyet gösteren Santa Farma, şimdi de gıda takviyesi olan, ilaç statüsünde olmayan,OverThe Counter (OTC) ürün pazarına girdi.

Kurulduğu günden itibaren sağlığa sağlıklı hizmeti kesintisiz sunma misyonuyla büyüyen, Türkiye’nin en köklü ve güçlü yerli ilaç firmaları arasında yer alan Santa Farma, ilaçta olduğu gibi OTC ürün pazarında da iddialı bir konumda yer almayı amaçlıyor.

“Büyüme yolculuğumuzda önemli bir adım attık”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Santa Farma Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Erol Kiresepi, Santa Farma’nın büyüme yolculuğunda önemli bir adım attıklarını belirterek, “Santa Farma ailesi olarak misyonumuz; ‘Sağlığa Sağlıklı Hizmet’ vermek. Kuruluşumuzdan bu yana 75 yıllık süreç içerisinde bu hizmetteki temel odağımız ilaç idi ve hem hedeflerimiz hem de yatırımlarımız bu alanda gerçekleşti. Şimdi, ilaç alanındaki uzmanlığımızı daha da arttırırken, aynı misyon doğrultusunda Santa Farma OTC adıyla bu pazara da adım attık.Yeni üretim ve Ar&Ge tesisimiz ve son dönemde içinden geçtiğimiz dönüşüm ile birlikte, Santa Farma OTC Bölümü’nün kurulması ve bu alanda pazara vereceğimiz yeni ürünler ve farklı iş modellerinin gücümüze güç katacağı muhakkak. 75 yıllık tecrübemizle, doktor ve eczacılarımızın bizlere duyduğu güvenle, tıbbin hizmetine sunduğumuz Santa Farma kalitesiyle üretilen ürünlerle ve başarılı Santa Farma çalışanlarıyla OTC alanında da iyi işler yapmak için hazırız” şeklinde açıklamada bulundu.

“Önümüzdeki dönemde OTC tanımı daha da netleşecek”

OTC ürün tanımının Türk sağlık otoriteleri tarafından henüz net olarak yapılmadığına da işaret eden Kiresepi, bu konuda şu değerlendirmede bulundu:“Bu ürünlerin resmi düzenlemeleri olmamakla birlikte, kısaca reçetesiz olarak eczaneden alınabilen ürünler olarak adlandırılabilir. Gıda takviyesi olan ya da ilaç statüsünde olmayan bu ürünlerin farklı medya kanalları üzerinden tanıtımlarının yapıldığını görmekteyiz. Dünyada ise pek çok ülkede OTC ürün tanımları daha nettir ve hastaların kendi tedavilerini yapabilecekleri ürünler olarak sınıflandırılmaktadır. OTC ürünler, bu sayede, doktorların poliklinik zamanlarını daha etkin kullanmalarına olanak sağlamaktadır. Türkiye’de de önümüzde yıllarda bu tanımlamalarının netleşeceğini ve benzer uygulamaların yapılacağını tahmin ediyoruz”

Santa Farma hakkında

Türkiye’nin en köklü ilaç firmaları arasında bulunan ve 75. yılını kutlayan Santa Farma, 1944 yılında Farma Laboratuvarı olarak haşere ilacı, öksürük tabletleri ve şurubu gibi basit ama kullanım sahası geniş ilaçlarla sektöre adım attı. 1946 yılında Santa Laboratuvarı ile birleşme sonucu bugünkü Santa Farma‘nın temelleri atılmış oldu. 1953 yılında üretim tesisi kurma kararı alındı. 1954 yılında Santa Farma İlaç Fabrikası Kollektif Şirketi, 1973 yılında ise SantaFarma İlaç Sanayi A.Ş. kuruldu. Santa Farma, 10 ayrı terapötik kategoride ve bu kategorilerin altında 50 ayrı pazarda toplam 73 ürünle faaliyet gösteriyor. Söz konusu terapötik kategoriler, Dermatoloji, Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Gastroenteroloji ve Enfeksiyon, Hematoloji, Kardiyovasküler Sistem, Kas&İskelet Sistemi, Radyoloji, Sinir Sistemi (MSS), Solunum Sistemi, Ürogenital Sistemi olarak sıralanıyor. Şirketin GEBKİM OSB’deki üretim tesisi, 43.000 m2 kapalı alanda, yıllık 150 milyon kutu üretim kapasitesi ile çalışıyor.

Daha detaylı bilgi almak için www.santafarma.com.tr web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.