Ana Sayfa İlaç Santa Farma, 2020 yılında ADALVO ile başlattığı stratejik iş birliğini bir adım...

Santa Farma, 2020 yılında ADALVO ile başlattığı stratejik iş birliğini bir adım ileriye taşıdı

Santa Farma Stratejk Planlama ve Operasyon Başkan Yardımcısı Sami Kiresepi

SANTA FARMA GLOBAL İŞ BİRLİKLERİNİ GENİŞLETİYOR

Türkiye’nin en köklü yerli ilaç şirketleri arasında yer alan Santa Farma, 2020 yılında ADALVO ile başlattığı stratejik iş birliğini bir adım ileriye taşıdı. İmzalanan yeni anlaşmayla tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan 5 farklı ürün ADALVO ve Santa Farma tarafından başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada ortaklaşa pazarlanacak.

Santa Farma, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde 150 milyon avroluk yatırımla faaliyete geçirilen 43 bin metrekare kapalı alana sahip, en son üretim ve bina teknolojileri kullanılan üretim tesisini 2015 yılında Türk İlaç sanayinin hizmetine sunmuştur. Yıllık tek vardiyada 150 milyon kutu üretim kapasitesine, EU-GMP, TR-GMP ve Ürdün GMP sertifikalarına sahip tesiste, yalnızca Türkiye ve ihracat yapılan ülkeler için Santa Farma ürünleri üretilmekle kalmayıp, yurt dışından ürün ithal etmekte olan global ve yerli ilaç firmalarına yerelleşme adına destek verilmektedir.

Santa Farma ve ADALVO arasındaki işbirliği 2020 yılında bir üroloji ürünü için imzalanan, ortak geliştirme anlaşması ile başladı. Geçtiğimiz yıl major depresyon tedavisinde kullanılan bir ürünün daha anlaşmaya eklenmesiyle iş birliği kapsamı genişletildi.

İmzalanan yeni anlaşmayla diyabet tedavisinde kullanılan 5 farklı ürün daha global iş birliğine dahil edildi. Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan 5 yeni ürün ADALVO ve Santa Farma tarafından başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada ortaklaşa pazarlanacak.

Genel merkezleri Malta’da olan ADALVO firması, 16 farklı ülkedeki ofisleriyle Onkoloji, Merkezi Sinir Sistemi, Nadir Hastalıklar, Immunoloji, Oftalmoloji ve Diyabet alanlarında 124 ülkede ürünlerini pazarlamaktadır.

Santa Farma Stratejk Planlama ve Operasyon Başkan Yardımcısı Sami Kiresepi: “Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan diyabet yaklaşık her 10 kişiden birinde görülmektedir. Bu hastaların yanlızca %50’si diyabet tanısı almış ve hastalık seyri izlenmekte olan kişilerden oluşmaktadır. Diyabet sıklığının arttığı bilinmektedir ve diyabet görülme sıklığının 2030’da %10,2’ye, 2045’te ise %10,9’a çıkarak 700 Milyon kişiye ulaşacağı öngörülmektedir. Santa Farma ve ADALVO arasında imzaladığımız global iş birliği anlaşması ile diyabet hastalarının tüm dünyada tedaviye kolay ulaşabilmesi hedeflemekteyiz.“ dedi.