Ana Sayfa Manşet Sandoz Türkiye olarak her zaman ana odağımız, hastaların kaliteli ilaçlara erişebilmesine öncülük...

Sandoz Türkiye olarak her zaman ana odağımız, hastaların kaliteli ilaçlara erişebilmesine öncülük etmek

Sandoz Türkiye Genel Müdür’ü Cengiz Zaim

TÜRKİYE’DE ÜRETTİĞİ YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİNİ 60 ÜLKEYE İHRAÇ EDEN SANDOZ, YENİ BİYOBENZER İLAÇLARI TÜRK HASTALARIN KULLANIMINA SUNUYOR

Türkiye ilaç ihracatının %10’unu gerçekleştiren Sandoz Türkiye, köklü geçmişinden hareketle Sandoz’un küresel ölçekte uyguladığı “herkes için daha sağlıklı bir gelecek” ideali çerçevesinde çalışmalarına hızlı ve emin adımlarla devam ediyor.

 

W-Sandoz Türkiye Genel Müdür’ü Cengiz Zaim’den başarılı kariyeri, Sandoz’un globaldeki yeri ve Türkiye’deki yatırımları hakkındaki önemli görüşlerini paylaşıyoruz;

C.Z.- Kariyerim süresince hem Türkiye hem de çeşitli ülkelerde pek çok pozisyonda sayıları 800 kişiye varan birçok ekibe stratejik liderlik görevi üstlendim. Sandoz ailesine ilk kez 2019 yılında Global İş birlikleri Ticari Direktörü olarak katıldım ve o dönemde global kilit müşteri yönetimi de dahil olmak üzere birçok görevi Avusturya biriminden yürüttüm. Ardından 2020’de atandığım Uluslararası Pazarlar İş Geliştirme, Portfolyo ve Lansmanlar Direktörlüğü görevimi ise Basel’den yürüttüm. Şubat 2022 itibarıyla Sandoz Türkiye Genel Müdürü olarak Türkiye’ye geri dönmek ve bu ekibe liderlik etmek benim için büyük ayrıcalık. Sandoz Türkiye’nin herkesin yüksek kaliteli ilaca erişimini sağlama hedefiyle insanların yaşam kalitesini artırma ve ömürlerini uzatma çabalarının bir parçası olduğum için gurur duyuyorum.

Sandoz Türkiye olarak her zaman ana odağımız, hastaların kaliteli ilaçlara erişebilmesine öncülük etmek.

Sandoz olarak, 30 yıllık biyobenzer ürün geliştirme deneyimimizle İmmünoloji, Hematoloji, Onkoloji, Endokrinoloji, Dermatoloji, Romatoloji alanlarında 100’den fazla ülkede 8 farklı biyobenzer ürün ile hastalara hizmet veriyoruz. Bu ürünlere ek olarak 15 farklı biyobenzer ürün için araştırma ve geliştirme faaliyetlerimize de devam ediyoruz. Bir biyobenzer, patent süresi dolmuş ve münhasırlık hakkı kaybedilmiş biyolojik bir ilacın yerini alan üründür.

Biyobenzerler kalite, güvenilirlik ve etkinlik açısından referans ilaçlarla aynıdır ve daha fazla hasta erişimi sağlamak ve sağlık sistemlerimizin sürdürülebilirliğini desteklemek için de harika bir fırsattır.

Biyobenzer ilaçlar dünyada 15 yılı aşkın bir süredir erişilebilir ve kullanılabilir durumda; bu da sadece Avrupa’da 2 milyar günden fazla hasta deneyimi anlamına geliyor. Gururla belirtmek isterim ki bu günlerin yarısı Sandoz’un biyobenzer ürünlerine ait olup, bu durum klinik kullanımlarının ne kadar güvenli, etkili ve nitelikli olduğunun bir kanıtı.

Biyobenzerler ve eşdeğer antibiyotik ilaçlarda global düzeyde lider olan Sandoz, eşdeğer kardiyovasküler, merkezi sinir sistemi (CNS), ağrı kesici ve oftalmolojiden onkoloji ve solunuma kadar çeşitli alanlarda da güçlü bir konuma sahiptir.

Sandoz Türkiye, kurumsal hedeflerine ulaşmak için Gebze’de bulunan üretim tesisinden güç alıyor.

Bu fabrika, yüksek üretim kapasitesiyle Sandoz Global’in önemli üretim merkezlerinden biri konumunda olup üretilen ürünler rekabetçi fiyat avantajı ve yüksek kaliteyle, dünyada ve Türkiye’de çok sayıda hastaya ulaşıyor.

Türkiye’de 67 yıldır ilaç sanayinin gelişimine büyük katkılar sağlayan, ülke ekonomisine önemli oranda katma değer katan, ülkedeki hastaların kaliteli ilaçlara erişimini sağlayan Sandoz Türkiye’nin bu başarısının ardında gelişmiş bir teknolojik altyapı ve geniş bir bilimsel uzmanlık var. Sandoz’un Türkiye’de yüksek teknolojiyle üretilen ürünleri, bugün aralarında Almanya, İngiltere, Polonya, Slovenya, Kanada ve Filipinler’in de bulunduğu yaklaşık 60 ülkeye ihraç ediliyor ve hastaların hizmetine sunuluyor.

Sandoz Türkiye tarafından, Global Sandoz kalite standartlarına uyumlu olarak üretilen ürünlerinin %87’si ihraç ediliyor. Türkiye ilaç ihracatının yaklaşık %10’u gerçekleştiren Sandoz’un, 2005 yılından bu yana aralıksız olarak ilaç ihracat şampiyonları listesinde yer alması, ülke ekonomisine sağladığı katma değerin somutlaşmış göstergesidir. Büyüme stratejimize paralel olarak yıllık 10 milyon dolarlık yatırım planları ile 2024 yılında üretim rakamının %50 oranında artırılması planlanmaktadır.

İlaç üretiminin yanı sıra sürdürülebilirliği de ön planda tutan ve Sıfır Atık Serfikası’na sahip Gebze fabrikamızda atık azaltma iyileştirilmeleri, önemli su tasarrufu çalışmaları gerçekleştirilmektedir ve sürdürülebilir çevre hedefleri kapsamında solar panel, kojenareasyon gibi önemli yatırımlar ile hedeflerimize ulaştık. Sandoz Türkiye, teknolojik altyapıya yaptığı yatırımlar ve Kalite Dönüşüm Programı aracılığıyla kalite temelli yapısını ve üretim miktarını ve esnekliğini sürekli artırmaktadır.

Sandoz Türkiye olarak, 2023 yılında 3 yeni biyobenzer ürün de dahil olmak üzere yeni lansmanlarımızla ilaçlara erişimde öncülük etmeye devam edeceğiz. Biyobenzer ilaçlar, hastalar için erişimi iyileştirme, sağlık sistemlerinin sürdürülebilirliğine katkıda bulunma, sağlık profesyonelleri için tedavi seçeneklerini artırma ve yeni nesil biyolojiklerin geliştirilmesinde yeniliği teşvik etme potansiyeline sahiptir.

Günümüzün zorlu koşullarında, sağlık hizmeti sistemleri üzerindeki baskıyı azaltmak için uygun maliyetli yolların bulunması giderek daha önemli hale geliyor. Bu bağlamda, biyobenzer ürünlerimizle, referans ilaçlarla aynı klinik sonuçları sağlayan daha fazla seçenek ve daha uygun maliyetli tedavi seçenekleri sunuyoruz.

Sandoz’un ayrı bir şirket olarak yoluna devam etmesi hem yenilikçi ilaçlar hem de Sandoz işletmeleri için daha kararlı adımlar ve bağımsız büyüme stratejileri sergileme imkânı sağlayacak.

Bunun da Sandoz’un dünyanın bir numaralı bağımsız eşdeğer ilaç şirketi ve biyobenzerlerde Avrupa lideri olarak konumunu güçlendireceğine inanıyoruz.

Sandoz, bundan sonra sermayesini ve kaynaklarını verimli bir şekilde dağıtmaya odaklanan yaklaşımıyla büyüme stratejisini uygulayacak ve artan büyüme fırsatlarına yatırım yapmak için yeterli finansal esnekliğe sahip bir yapıya kavuşacak.

Sandoz ayrıcalıkları;

Genel merkezi İsviçre’nin Basel şehrinde bulunan Sandoz’un dünya genelinde AR-GE lokasyonları, ofisleri ve üretim tesisleri de dahil olmak üzere 380’den fazla çalışma sahası bulunuyor. 2021 yılında paylaşılan verilere göre; Sandoz dünya çapında 175 ülkede, 21.000 kişi ile Türkiye’de ise genel merkez ve fabrika dahil olmak üzere 680’den fazla çalışan ile faaliyet gösteriyor. Sandoz olarak yıllardır sürdürdüğümüz yenilikçi İK uygulamalarımız, esnek çalışma modelimiz ve dijital altyapı çözümlerimizle salgın sürecine nispeten daha kolay adapte olduk ve evden çalışma düzenine hızlıca geçtiğimiz bir dönem yaşadık. Sandoz’un 2020 yılında global anlamda stratejik önceliklerinden biri dijitalleşmeydi. Hem bu stratejinin hem de pandemi sürecinin etkisiyle, bu dönemde dijitalleşmeye daha da yoğunlaşma imkânı bulduk. “Boarding Pass” dijital oryantasyon uygulamamızla yeni işe başlayan çalışanlarımızın oryantasyon programını sanal bir uçuş deneyimiyle dijital ortama taşıdık. Bu, İK uygulamaları anlamında attığımız en önemli adımlardan biriydi. Diğer yandan online eğitim ve gelişim araçlarının sayısını bu dönemde artırdık. Sandoz çalışanları ve aileleri “Coursera”, “LinkedIn Learning”, “Skill Soft”, “Khan Academy”, “Learnlight” ve sağlıklı yaşam aplikasyonu “Tignum” gibi araçların zengin içeriklerinden hiçbir ücret ödemeden faydalanabildiler. Yine “Rootie” mobil uygulamasını tüm çalışanlarımızın kullanımına sunduk. Çalışan motivasyonunu yüksek tutmak adına en önemli uygulamalarımızdan biri de global takdir ve ödüllendirme odaklı online uygulamamız, “Spark”. Spark ile her bir Sandoz çalışanı, dünyanın herhangi bir yerindeki Sandoz çalışanını anlık olarak takdir etme ve ödüllendirme imkânı buluyor. Ödüllerini de aynı sistem üzerinden alışveriş ve kişisel gelişim gibi araçlar için harcayabiliyorlar. Ayrıca “Premium Club” inisiyatifimizi uygulamaya devam ediyoruz. Yüksek performansa sahip çalışanlarımız, bu kulübün üyesi olabiliyor ve “Premium Club”ın avantajlarından yıl boyunca yararlanabiliyor.

Sandoz Türkiye olarak biyobenzer ilaçlarımız ile yapacağımız katkı;

Geleceğin ürünleri olarak nitelendirilen biyobenzer ilaçlarda dünyanın lider ilaç şirketi olarak, 1955’ten beri Türkiye’de tıbbın hizmetine sunduğumuz ürünlerle “herkesin yüksek kaliteli ilaca erişme hakkı olduğu” idealini gerçekleştirme yolunda ilerlemeye başta 3 yeni biyobenzer ürün olmak üzere yeni lansmanlarımız ile devam ediyoruz. Sandoz Türkiye olarak, uygun maliyetli ve kaliteli ilaçları hastalara ulaştırma misyonumuz, dünyada pazar lideri olduğumuz biyobenzer ürünleri de kapsamaktadır. Bununla ilgili en güncel örneğimiz, romatoid artrit, ankilozan spondilit, psoriyatik artritte kullanılan biyobenzer bir ürünümüzdür. 2023 yılında hastaların ve hekimlerin kullanımına sunmayı planladığımız uygun maliyetli biyobenzer ürünümüz sayesinde lansman sonrası bir yıllık süreçte 200 Milyon TL, 5 yıllık süreçte yaklaşık 1,4 Milyar TL kamu bütçesine tasarruf sağlamayı hedefliyoruz.

W- Sayın Cengiz Bey değerli görüşlerinizi paylaştığınız için şükranlarımızı sunar başarılar dileriz.