Ana Sayfa Tıp&Sağlık Salgınla akan haberler; devlet başkanları, aşı, iptaller, ilkler…

Salgınla akan haberler; devlet başkanları, aşı, iptaller, ilkler…

Korona aşısına ramak kala “kâr getirmez” diye vazgeçilmiş

Teksas Çocuk Hastanesi’ndeki Aşı Geliştirme Merkezi’nin yöneticilerinden Dr. Peter Hotez, yıllar süren çalışmanın ardından ölümcül bir koronavirüs türü için aşı geliştirmeye yaklaştıklarını söyledi. Ancak araştırma ekibi, buluşlarını insanlar üzerinde test etmek için mali yardıma ihtiyaç duydu.

Hoertz, 2012’de ortaya çıkan, yeni koronavirüsle benzerlik gösteren SARS ve 2012’de çıkan MERS salgınları sonrasında Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanlarıyla birlikte başlattıkları çalışmaları 2016’da bırakmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Hoertz, çalışmayı kliniğe taşıma amacıyla yatırımcıları ikna etmek için çok uğraştıklarını ama ilgilerini çekemediklerini dile getirdi.

44 yaşında corona virüsten hayatını kaybeden kişinin akciğer röntgen filmleri virüsün verdiği zararı ortaya çıkardı

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği (RSNA), yeni tip corona virüsün (Covid-19) ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentindeki salgının kaynağı olduğu düşünülen deniz ürünleri pazarında çalışan ve 44 yaşında virüs nedeniyle hayatını kaybeden bir adamın röntgen filmlerini kamuoyuyla paylaştı. Filmlerde corona virüsün akciğerleri nasıl tahrip ettiği net bir şekilde görülüyor. görsel

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’nun Corona virüsü şüphesiyle gözetim altına alındığı duyuruldu

Devlet Başkanı Bolsonaro’nun ABD ziyaretinden yeni döndüğü belirtilirken, ziyaret sırasında ABD Başkanı Trump ile temaslarda bulunduğu biliniyor.

UEFA’da ‘corona virüsü’ çağrısı! EURO 2020 ertelenebilir!

UEFA, Avrupa futbolunun tüm paydaşlarını 17 Mart’ta corona virüsü konusunda alınacak tedbirleri görüşmek üzere toplantıya davet etti. Fransız gazetesi L’equipe ise, bu toplantıda UEFA’nın EURO 2020’yi 2021 yılına erteleyeceğini duyuracağını iddia etti.

FIBA corona virüs nedeniyle tüm organizasyonları durdurdu 

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), coron avirüs salgını nedeniyle 13 Mart’tan itibaren tüm organizasyonlarını durdurulduğunu açıkladı. THY Euroleague ve EuroCup’taki maçlar ise ikinci bir karara kadar ertelendi.

Corona ile Boğuşan İran IMF’den Acil Kredi İstedi

Corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İran, virüsün yayılmasıyla mücadeleye katkı için Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) 5 milyar dolarlık acil kredi talebinde bulundu. İran’da halen 10 binin üzerinde Corona vakası bulunuyor ve yüzlerce kişi de hayatını kaybetti

Azerbaycan’da corona virüsünden ilk ölüm

Azerbaycan’da Corona virüsü salgını nedeniyle (Covid-19) nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiği açıklandı.

Çekya sınırını 15 ülkeye kapattı!

Avrupa’da gittikçe kötüleşen Corona virüsü tablosu Çekya’nın 15 ülkeye sınırlarını kapatmasına neden oldu.

Coronavirüs ünlü isimleri de vurdu! İşte dünyayı şok eden o liste…

Ticaret Bakanlı’ğından eczane ve marketlere corona virüs denetimi

Yeni tip korona virüs salgınının Türkiye’de de görülmesinden sonra Ticaret Bakanlığı, yüksek fiyat artışlarına karşı eczane ve marketlere eş zamanlı denetim gerçekleştirdi.