Ana Sayfa Eczacılık Sahte ilaca karşı “İTS Mobil”

Sahte ilaca karşı “İTS Mobil”

İTS nedir? Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan İTS (İlaç Takip Sistemi) ile sahte ilaçları engellemek ve tespit etmek mümkün. Peki İTS nasıl kullanılır?

Milliyet’ten Aykut Yılmaz internet siteleri ve sosyal medyada ilaç olmayan ürünlerin, “hastalıkları tedavi ettiği”, “iyileştirdiği”, “her derde deva olduğu”, “zayıflattığı” gibi iddialarla yapılan tanıtım ve satışları artık anlık takip edilecek.

İTS NEDİR?

Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan İTS, ilaçların üzerindeki karekodu okutarak sisteme kayıtlı olup olmadığının sorgulanabildiği bir cep telefonu uygulaması. Uygulamadan ilaç hakkında detaylı bilgilere de erişilebiliyor. Hasta güvenliğini iyileştirmede önemli bir rola sahip olan sistemde toplanan verilerin incelenerek hasta güvenliği ihlalleri tespit ediliyor. Engelleyici faaliyetler ile hastalara ilacın güvenli bir şekilde ulaşması sağlanıyor. Hastaların da ilaca güveni korunmuş oluyor.

İTS Mobil uygulaması, kullanıcılar tarafından ücretsiz olarak akıllı telefonlara indirilebiliyor. İTS Mobil uygulaması üzerinden ilacın sisteme kayıtlı olup olmadığı, hakkında toplatılma kararı bulunup bulunmadığı, ilacın güncel fiyatı, son kullanma tarihi gibi bilgiler kolayca öğrenilebiliyor. Ayrıca sisteme kayıtlı olmayan ilaç, uygulama üzerinden Sağlık Bakanlığı’na bildirilebiliyor.

Sağlık Bakanlığı, “ilaç” olarak bakanlıktan ruhsat alan ürünlerin internet dâhil her türlü ortamda reklam, tanıtım ve satışının yasak olduğunu vurguluyor. Bakanlık, radyo, TV kanalları, internet ve sosyal medya aracılığıyla tanıtımı yapılan ve birçok soruna iyi geldiği beyan edilen ürünlerin kesinlikle ilaç olmadığını belirtiyor. Bakanlık kaynakları, vatandaşların yanıltıcı şekilde yapılan tanıtımlara asla itibar etmemeleri, tedavi amacıyla alacakları ürünleri yalnızca hekim tavsiyesi doğrultusunda kullanmaları gerektiğini konusunda uyarıyor.

play.google.com/store/apps/details?id=com.its.android&hl=tr