Ana Sayfa Ekonomi Sağlık Uygulama Tebliği’yle oluşan yeni fiyatlar

Sağlık Uygulama Tebliği’yle oluşan yeni fiyatlar

[email protected] / @mesudersan

Resmi Gazete’de dün (8 Şubat) yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği’yle (SUT) muayene, ameliyat, tetkik, girişimsel işlemler, tıbbi malzemelerin yeni işlem puanları artırıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sözleşme-protokol yaptığı tüm sağlık hizmet sunucularından satın aldığı sağlık hizmetleri için güncellenen yeni fiyat tarifesine yaklaşık yüzde 35- 75 oranında zam yapıldı.

Değişiklikle, muayene yüzde 35, paket işlemler yüzde 45, diğer işlemler yüzde 40, diyaliz yüzde 50, tıbbi malzemeler yüzde 75 oranında zamlandı. Yeni tarife, tıbbi malzemeler için yayınlandığı tarihten itibaren, işlemler içinse beş gün sonra uygulanmaya başlayacak.

Diken’e konuşan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç ile Dr. Ergün Demir’e göre, kamu üniversite ve devlet hastanelerinde tıbbi malzeme sağlanmasındaki sıkıntının gerekçesi malzeme ve cihaz bedellerinin uzun süredir güncellenmemesiydi.

SGK,sağlık hizmetlerini finanse eden esas kurumdur. Kurum, genel sağlık sigortası (GSS) kapsamında sigortalılara ve hak sahiplerine sunulan sağlık hizmetlerini kamu-özel ayrımı yapmaksızın tüm sağlık hizmet sunucularından (kamu-özel-üniversite sağlık hizmet sunucuları, eczaneler ve optisyenler) sağlık hizmeti satın alım sözleşmesi/protokolü yapılması suretiyle satın alır. Kurum ile sözleşmeli/protokollü sağlık hizmeti sunucularından alınan sağlık hizmetlerinin bedelleri genel sağlık sigortası fon gelirlerinden karşılanır. tamamı için kaynağa bknz

SUT Değişikliği ve Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararları