Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat Sağlık Raporları 31.12.2023’e kadar Uzatıldı

Sağlık Raporları 31.12.2023’e kadar Uzatıldı

KRONİK HASTA RAPORLARI 6 AY DAHA UZATILDI

Sağlık Bakanlığı daha önce 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatılmış olan raporları dün bir duyuru yayınlayarak bazı hayati öneme haiz ilaç raporlarının süresini 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzattı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Süresi uzatılmış raporlu hastaların rapor sürelerini Sağlık Bakanlığı 31 Aralık 2023 tarihine uzattı” dedi.

Ecz. Nurten Saydan,  raporlu hastaların daha önce uzatılmış olan rapor sürelerinin hastanelerde oluşacak yoğunluk sebebi ile Sağlık Bakanlığı tarafından tekrar uzatıldığı bilgisini vererek, açıklamasında şunlara yer verdi:

VATANDAŞLAR EN ÇOK SORDUĞU SORU: İLAÇLARIMIZI ALABİLECEK MİYİZ?

“Kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımızın son günlerde eczanelerimize girerek en çok sordukları soru raporum uzadı mı? İlaçlarımı verebilecek misin? şeklindeydi. Nihayet Sağlık Bakanlığı rapor sürelerinin uzadığı ile ilgili duyurusunu yaptı. Rapor sürelerini uzamasıyla hastanelerde oluşacak yoğunluk azaltılmış olacak.

SGK tarafından da kronik hastalığı olan hastaların rapor sürelerinin tekrar uzatılması ve Medula sistemine öncelikle işlenmesi gerekiyor.

Kurum tarafından, kronik hastalıklara sahip yaklaşık 30 milyon civarında hasta ve 80 milyon tekil rapor süresinin yetkililer tarafından Medula sisteminde ivedilikle uzatılması uygun olacaktır.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuru çok yerinde olmuştur. Çünkü bütün raporların aynı zamanda yenilenmesi hastanelerde büyük kalabalıklara neden olacak ve hasta ve sağlık çalışanını mağdur edecekti. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararı SGK’nın sisteme ivedilikle işlemesini herhangi bir sorun yaşanmaması adına ivedilikle talep ediyoruz”

                                                                       TEİS