Ana Sayfa Manşet “Sağlık bütçesi Türkiye’deki en büyük bütçe haline geldi”

“Sağlık bütçesi Türkiye’deki en büyük bütçe haline geldi”

“Hedefimiz 2023’e kadar yüzde yüzünün nitelikli hale gelmesi”

Konferansta öğrencilere sağlığın bugünü ve geleceği hakkında da çok önemli bilgilere değinen Bakan Yardımcısı Dr. Şuayıp Birinci, “Sağlıkta dönüşüm programı başladığında Türkiye’de 107 bin yatak vardı ve bunlarında sadece 7 bini nitelikli düzeydeydi. Türkiye yatak oranında yüzde 78’i nitelikli hale geldi. Hedefimiz 2023’e kadar yüzde yüzünün nitelikli hale gelmesi. Sağlıkta dönüşüm başladığında hekimin en az bulunduğu yer ile en fazla bulunduğu yer arasında tam 13 kat fark vardı. Ağrı’da 26 bin kişiye 1 hekim düşüyordu bugün 2600 kişiye 1 hekim düşüyor” şeklinde konuştu.

“112 araçlarımız 9 kat arttı”

Bakan Yardımcısı Birinci, Türkiye’nin ambulans hizmetleri alanında örneğine rastlanmayan bir hizmet verdiğine dikkat çekti. Birinci, “112 araçlarımız 9 kat arttı. Ambulans helikopterimiz, ambulans uçaklarımız, deniz ambulanslarımız var. Dünya üzerinde bizim kadar herhangi bir ücret almadan hava ambulansını ve ambulans hizmetlerini sunan hiçbir ülke yok” bilgilerini verdi.

“Sağlık bütçesi Türkiye’deki en büyük bütçe haline geldi”

Sağlık bütçesinin ilk kez Türkiye’deki en büyük bütçe haline geldiğini söyleyen Birinci, “Şu an da bu yıl ilk kez sağlık bütçesi Türkiye’deki en büyük bütçe haline geldi. Savunma harcamasının üstüne çıkacak diye dünyada konuşuluyordu ama Türkiye’de bugünden çıktı. 7- 8 yıl sonra dünyada bir numaralı harcama haline gelecek” sözlerini kullandı.

Evde sağlık hizmetlerine de değinen Birinci, bu noktada bir buçuk milyon hastaya ulaşıldığını açıkladı.

“Aşılama oranlarındaki rakamlarımız oldukça yüksek”

“Aşılama oranlarındaki rakamlarımız oldukça yüksek” diyen Bakan Yarımcısı Şuayip Birinci, şöyle devam etti:

“Dünyada antijen sayısında ikinci sıradayız en çok aşılayan ülke biziz. Aile hekimliği sisteminin en önemli unsurlarından bir tanesi buraya gelen hasta sayısını artırmamız lazım. Yüzde 1 aile hekimliğine başvuruyu artırdığınız zaman 10 milyar civarında tasarruf elde etme şansına sahip oluyorsunuz. Aile hekimi başına nüfusu 3 binlere düşürmeye çalışıyoruz ama nihai hedefimiz 2 bin 500, 2 bin 700 bandı. Bunu yaparken de onların ekonomik ölçeğini koruyarak hareket etmek.”

“Şu anda dünyanın en obez ülkelerinden bir tanesiyiz”

Obezitenin bir problem haline geldiğine değinen Birinci, “Şu anda dünyanın en obez ülkelerinden bir tanesiyiz. Diyabette ikinci sıradayız. Eğer bunu kesemezsek gelecekte tedavisi ve yönetmesi zor sağlık problemleri ile karşı karşıya kalacağız. Onun için insanlara sağlıklı kalmayı öğretecek ve insanların kendi sağlığını en az hekim kadar düşünecek bir ortam oluşturmamız lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık turizminin ülkemiz açısından önemine vurgu yapan Şuayip Birinci, “Dünyada baktığınızda bölgesinde marka olmuş hastanelerin büyük hastanelerin en az yarısı dünyada marka olmuş hastaneler olduğunu söyledi. Birinci, sözlerine şunları ekledi:

“Bizim de şehir hastanesi kapsamında yaptığımız büyük hastanelerimiz var. Bunların bizim sağlık turizmindeki en büyük potansiyelimiz olacağını düşünüyoruz ve ciddi bir talep gelmeye de başladı.”

“Antibiyotik kullanımında oran yüzde 35’ten 24’e düştü”

Antibiyotik ilaç kullanımı ile ilgili yapılan çalışmalarda önemli bir ilerleme kaydedildiğini söyleyen Birinci, oranın yüzde 35’ten 24’e düşürüldüğünü açıkladı.

E- Nabız siteminden de bahseden Birinci, sözlerini şöyle tamamladı:

“E- Nabız sistemi, dünyada en fazla standart kullanan ve en geniş sağlık sistemine sahip. 2016 yılında Birleşmiş Milletler çatısı altında dünyanın en iyi sistemi ödülünü almıştır. En büyük amacımız yakında insanlara sanal asistan hizmeti sunmak.”