Ana Sayfa İlaç Roche, Nükseden Diffüz Büyük B-hücre Lenfomanın Tedavisi için İlaç Geliştirdi

Roche, Nükseden Diffüz Büyük B-hücre Lenfomanın Tedavisi için İlaç Geliştirdi

FDA approves Roche’s Columvi, the first and only bispecific antibody with a fixed-duration treatment for people with relapsed or refractory diffuse large B-cell lymphoma

  • Önemli çalışma, %56 genel yanıt oranı, %43 tam yanıt (remisyon) oranı ve 1,5 yıl (18,4 ay) medyan yanıt süresi ile kalıcı yanıtlar gösterdi 1
  • Belirli bir süre boyunca verilen Columvi , hastalara bir tedavi bitiş tarihi ve olası tedavi dışı kalma süresi sağlar.
  • Columvi , Roche’un non-Hodgkin lenfomada T-hücresi içeren bispesifik antikorlara yönelik sektör lideri portföyünün bir parçasıdır ve ayrıca foliküler lenfoma tedavisi için yakın zamanda onaylanan Lunsumio’yu da içerir.

Roche’un Baş Tıbbi Sorumlusu ve Global Ürün Geliştirme Başkanı Dr. Levi Garraway, “Diffüz büyük B hücreli lenfomalı ve birden fazla tedavi basamağı görmüş kişilerin prognozu kötüdür ve umutsuzca ek tedavi seçeneklerine ihtiyaç duyarlar” dedi. . “Sürekli yanıt oranları sağlayan kullanıma hazır, sabit süreli bir tedavi olarak, Columvi’nin bu agresif lenfomanın tedavi şeklini değiştirebileceğine ve kritik karşılanmamış ihtiyaçları olan insanlara yenilikçi tedavi seçenekleri sunmaya olan bağlılığımızı güçlendireceğine inanıyoruz.”

Yapılan çalışmada ilacın verildiği 145 hastada yan etki olarak en sıklıkla sitokin enflamasyonu, ağrı, yorgunluk ve döküntü görüldü.

Kemoterapiden bağımsız olan ilaç tedavisi yaklaşık 8 buçuk ayda tamamlanıyor.

Uzmanlara göre denemeler Columvi’nin hastalara tamamen remisyon ve tedavinin bitiminden sonra da potansiyel olarak remisyonun sürdürülmesi ihtimalini gösteriyor.