Ana Sayfa Hukuk&Etik Rektör tibbi cihaz alımında usulsüzlüğü ortaya çıkardı

Rektör tibbi cihaz alımında usulsüzlüğü ortaya çıkardı

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, tebdili kıyafetle denetlediği üniversitenin hastanesinde yarım milyon liralık yolsuzluğu ortaya çıkardı. Tek kullanımlık olan cihazların yeniymiş gibi tekrar üniversiteye satıldığını tespit eden Prof. Dr. Aldemir, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Osman Selçuk Aldemir, hafiye titizliği ile çalışarak büyük bir yolsuzluğu ortaya çıkardı. Daha önce tebdil-i kıyafet gezerek personel denetimi yapan Rektör Aldemir bu kez kurduğu yolsuzluk timi ile de özgün bir yönetim anlayışı sergiledi. Üniversite içinde yolsuzlukları tespit etmekle görevli gizli bir yolsuzlukla mücadele timi kuran Rektör Aldemir, kamu kurumları için örnek bir modeli ortaya koydu. Yolsuzlukla mücadele timi üniversite hastanesini 500 Bin TL dolandırmaya çalışan şirketi tespit etti.

“YARIN GÖREVDEN ALINACAĞIMI BİLSEM BİLE YOLSUZLUKLARIN ÜZERİNE GİDERİM”

Üniversite hastanesi enfeksiyon hastalıkları anabilim dalında yara bakım ünitesi için kullanılan titanyum uçların satın alınmasında tedarikçi firmanın üniversiteyi yaklaşık 500 bin TL dolandırmaya çalıştığı tespit edildi. Rektör Aldemir açıklamasında yara bakım ünitesinde kullanılan titanyum uçların tek kullanımlık olduğunu, bir hastada kullanılan ucun tekrar kullanılmadığını, bu uçları temin eden firmanın ise eski uçları sterilize edip paketlediğini ve sanki yeniymiş gibi üniversiteye tekrar tekrar sattığını belirtti. Kurduğu yolsuzlukla mücadele timi ile dolandırıcılığı ortaya çıkaran Rektör Aldemir, “Devletimin 1 kuruşunu bile kimseye yedirmem, yarın görevden alınacağımı bilsem dahi tespit ettiğim tüm yolsuzlukların üzerine giderim” dedi.

Soruşturma açılması talimatı verdikten sonra dolandırıcı firmanın hastanede çalışan hemşireleri arayarak baskı yaptığını öğrenen Rektör Aldemir, hemşirelere direkt görüştü ve olayı an ve an takip etti. Verdiği talimatla firma yetkililerin yaptığı baskıyı belgelendirerek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

NİTELİKLİ MUAYENE KOMİSYONLARI KURULDU

Yolsuzluk timi dışında tüm birimlerde kurduğu nitelikli muayene komisyonlarının sayesinde yolsuzlukların tespit edildiğini ifade eden Aldemir, “Üniversitemizde yolsuzlukla mücadele politikamızı tüm birimlerimize temel misyonumuz olarak yerleştirdik. Personelimizi, kimse devletimizi 1 kuruş dahi zarara uğratamayacak şeklinde motive ettik. Böylece personelimiz her satın almada cesur davranıyor ve şüphelendiği konuları aracı olmaksızın doğrudan bana iletiyor” ifadelerini kullandı.

Erdal Aydın/Aydın Denge

benzer haber :https://www.hurriyet.com.tr/gundem/iste-rektor-41529469 İdris Emen/Hürriyet