Ana Sayfa GETAT Reflü Tedavisinde Zerdeçalın İlaçlar Kadar Etkili Olduğu Gösterildi

Reflü Tedavisinde Zerdeçalın İlaçlar Kadar Etkili Olduğu Gösterildi

Tayland’da yapılan klinik denemelerde zerdeçalın (safran kökü) reflü ilaçları kadar etkili olduğu gösterildi. 2019-2021 arasında Tayland Chulalongkorn Üniversitesi’nden bilim insanları ve çevre hastanelerde yapılan çifte kör klinik denemeler zerdeçalın klinik etkinliği araştırıldı. / Oğuz Sezgin-Gerçek Bilim

2019 yılında yapılan bir çalışmada, zerdeçaldaki aktif bileşik olan kürküminin yemek borusu asiti reflüsünü ngelleyen koruyucu bir mekanizmayı sapladığı in vivo olarak gösterildi. Bu doğal tedavinin proton pompası inhibitörü (PPI) lansoprazol ilacıyla ile karşılaştırılabilir olduğunu kanıtladı.

Son araştırmada ise kürkümin ve diğer bir proton pompası inhibitörü(PPİ) olan omeprazol ile sürekli mide rahatsızlığından (fonksiyonel dispepsi) şikayetçi olan 18-70 yaşlarındaki 206 hasta üzerinde hbu hipoteze test edildi. Yaygın olarak Prilosec ve Losec olarak paketlenen Omeprazol, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) için popüler bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, ilaçların daha yüksek enfeksiyon, kırık ve hatta demans riskine yol açması nedeniyle bu ilaçların kullanımına dair riskler artmaktadır.

Kurkumin, zencefil ( Zingiberaceae ) familyasına ait çok yıllık zerdeçal bitkisinin ( Curcuma longa ) yeraltı rizomlarından elde edilir . Zencefil gibi, Ayurvedik (Hint) ve Çin ilaçlarında 4000 yıldan fazla bir süredir kullanıldığı, artritten solunum yolu enfeksiyonu tedavisina kadar her şeyin tedavisinde kullanıldığı rapor edilmiştir. Son çalışmada, araştırmacılar katılımcıları üç gruba ayırdı: biri zerdeçal olarak günde dört kez 250 mg’lık iki büyük kürkümin kapsülü, artı her gün küçük bir sahte kapsül; bir diğeri omeprazol aldı (günde dört kez iki büyük sahte kapsül, artı her gün küçük bir PPI kapsülü) ve son grup da iki büyük kürkümin kapsülü ve küçük PPİ hapıyla aynı rejimi uyguladı. 28 ve 56 gün sonra, geri kalan 151 katılımcı (kürkümin grubunda 20, omeprazol grubunda 19 ve her iki tedaviyi de alan 16) Dispepsi Şiddeti Değerlendirmesi (SODA) skoru ile değerlendirildi. SODA, ağrı, yanma, şişkinlik, gaz ve mide bulantısı gibi dispepsi semptomlarını hafifletmek için testler yapar.

Kürkümin ve Omeprazol Başbaşa Gidiyor

Orta noktada, kürkümin veya kombine tedaviler, omeprazolün biraz öne çıktığı ağrı dışında tüm semptomlar için (sırasıyla -2,22, -2,32 ve -2,31) tek başına PPİ ile hemen hemen aynı skoru elde etti (-4,83, –5,46 ve −6,22). 56 gün sonra ağrı skoru da benzerdi (-7,19, -8,07 ve -8,85) ayrıca zerdeçal diğer semptomları hafifletmede en iyi puanı aldı (sırasıyla -4,09, -4,12 ve -3,71). Aslında zerdeçalın mide ve bağırsak iltihabını hafifletmekle daha önce de ilişkilendirildi. Mayıs 2023’te başka bir araştırmacı ekibi tarafından yapılan bir araştırmada , kürkümin takviyesinin, antioksidatif ve antiinflamatuar özellikleri nedeniyle kilo kaybı ve diğer faydalı metabolik sonuçlarla bağlantılı olduğunu buldu. Ayrıca göz tedavileri ve yara iyileştirici özellikleri de olduğunu gösteren araştırmalar var. Dispepsi çalışması boyunca katılımcıların hiçbirinde ciddi bir yan etki bildirilmedi. Ancak araştırmacılar, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da kürkümin alan bazı katılımcıların karaciğer fonksiyon bozukluğuna sahip olduğunu buldu. Son zamanlarda kürkümin alımının karaciğer hasarıyla da bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Nadir de olsa, bu yıl ABD ve Avustralya’da ortaya çıkan vakalar nedeniyle tüketicilere bu riskin farkında olmaları konusunda uyarılar veriliyor.

Denemenin sonuçları umut verici olsa da, potansiyel ticari kullanım için güvenlik ve etkinlik konusunda daha fazla araştırma gerekebilir. Bununla birlikte araştırmacılar, “çalışmamızdan elde edilen yeni bulgular, kürküminin klinik uygulamada dikkate alınmasını haklı gösterebilir,” diye belirtiyor.

Yine de bu tedavilere başvurmadan önce siz yine de önce doktorunuza danışın.

Çalışma BMJ Evidence-Based Medicine dergisinde yayınlandı .

Kaynak: https://newatlas.com/medical/turmeric-acid-reflux/

www.gercekbilim.com/reflu-tedavisinde-zerdecalin-ilaclar-kadar-etkili-oldugu-gosterildi/ .