Ana Sayfa Tıp&Sağlık Prof. Şahin testlerin sonuçlanmasına az kaldı

Prof. Şahin testlerin sonuçlanmasına az kaldı

BioNTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin

Uğur Şahin Omicron’a Karşı Aşıya Güveniyor

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, Pfizer ile birlikte ürettikleri Corona virüsü aşısının yeni Omicron varyantından kaynaklanan herhangi bir ciddi hastalığa karşı büyük ihtimalle güçlü koruma sunacağını söyledi.

VOA: İki veya üç doz BioNTech Comirnaty aşısı olan kişilerin kanını analiz ederek, bu kanda bulunan antikorların Omicron’u etkisiz hale getirip getirmediğini görmek ve yeni aşılara ihtiyaç olup olmadığına ışık tutmak için laboratuvar testlerinin gelecek iki hafta sürmesi bekleniyor.

BioNTech CEO’su ve kurucu ortağı Uğur Şahin, “Bu kişilerin Omicron’un neden olduğu ağır hastalıklara karşı önemli ölçüde korumaya sahip olacağını düşünüyoruz” dedi. Şahin, ağır hastalığı hastane veya yoğun bakım gerektiren şeklinde tanımladı.

Şahin, laboratuvar testlerinin Omicron nedeniyle hafif ve orta dereceli hastalıklara karşı ise aşı korumasında bir miktar kayıp göstermesini beklediğini, ancak bu kaybın boyutunu tahmin etmenin zor olduğunu da kaydetti.

Biyoteknoloji firması, 2 milyardan fazla dozun teslim edildiği aşısının güncellenmiş bir versiyonu üzerinde hızla çalışıyor, ancak bunun gerekli olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

Omicron varyantı açıklaması: Son 6 ayda iki doz aşı olanlar güvende

Corona virüsünün bu güne kadar en çok mutasyona uğramış varyantı olan Omicron varyantı ile ilgili dikkat çekici bir açıklama İsrail’den geldi.

Sözcü: Şu ana kadar dört Omicron varyantı tespit edilen ülkenin Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz, “Son 6 ayda iki doz aşı olan ya da üçüncü doz aşı olanlar Omicron varyantına karşı korunuyor. Önümüzdeki günlerde aşının bu varyanta karşı korumaetkisi ile ilgili daha doğru bilgiye ulaşacağız fakat umutluyuz. İlk belirlemelere göre iki doz aşının  ya da üçüncü doz aşının bu varyanta karşı koruma sağladığını görüyoruz” dedi.