Ana Sayfa Tıp&Sağlık Prof. Dr. Cevdet Erdöl: Türkiye sağlıkta dönüşümü 10 yılda başardı

Prof. Dr. Cevdet Erdöl: Türkiye sağlıkta dönüşümü 10 yılda başardı

SAĞLIK Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, gelişmiş ülkelerin 30-40 yılda başaramadığı sağlıkta dönüşüm sürecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 10 yıl gibi kısa bir sürede başarıldığını söyledi. Erdöl, ambulansın yakıt ücretini hastanın ödediği dönemlerden, uçak ve helikopter ambulansların millete hizmet ettiği bir dönüşüme tanıklık edildiğini belirterek, “Artık ambulanslarımız kentsel bölgede ilk 10, kırsal bölgede ise ilk 30 dakikada vakalara ulaşabiliyor” dedi.

2002 sonrası TBMM’de uzun süre Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı görevinde bulunduğunu belirten Rektör Erdöl, AK Parti iktidarının 16 yılda sağlık alanında yaptığı çalışmaları aktararak Türkiye’de sağlık sisteminin geldiği nokta hakkında değerlendirmelerde bulundu.  Prof. Dr. Erdöl, 2002’de sağlık ve sosyal güvenlik sistemi çökmüş, tedaviye ulaşılamayan bir Türkiye devralındığını ve gelişmiş ülkelerin 30-40 yılda başaramadığı sağlıkta dönüşüm sürecini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 10 yıl gibi kısa bir sürede başarıldığını ifade etti.

AK Parti iktidarı öncesinde sağlık ve sosyal güvenlik sistemindeki anormal uygulamalar nedeniyle, vatandaşların farklı hizmet uygulamalarına muhatap olduğunu, hastane ve eczane hizmetlerinde adaletsiz bir tablonun yaşandığını, kanser hastalarına tedavi için birkaç sene sonraya gün verildiğini ve tedavi olamadan yaşamlarını kaybettiğini belirten Prof. Dr. Erdöl, “Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturundan hareketle geleceğin Türkiye’si için sağlık adına çok önemli projeler hayata geçirildi ve birçok yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor” dedi.

“KENDİ İLACIMIZI, AŞIMIZI VE TIBBİ CİHAZLARI ÜRETEBİLECEK TEKNOLOJİYE SAHİBİZ”

Türkiye’nin maliyet avantajı ve gezme fırsatının yanı sıra kaliteli teknolojik altyapısı ile dünyada sağlık turizminde ilk 5 ülke arasına yükseldiğini aktaran Prof. Dr. Erdöl, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık vizyonu ile 16 yılda geldiğimiz nokta ortadadır. Artık günümüzde kendi ilacımızı, aşımızı, tıbbi cihazlarımızı üretebilecek teknolojiye ve bilgi birikimine sahibiz. Milletimizin seçim beyannamelerinde, meydanlarda yıkmaktan, satmaktan, sökmekten, durdurmaktan başka hiçbir vaatleri bulunmayan yıkım koalisyonuna fırsat vermesi halinde bu aynı zamanda sağlık alanında 16 yıllık kazanımların hebası anlamına gelecektir. Çünkü AK Parti’nin bu ülkeye kazandırdığı her şeyi yıkacağını, satacağını, yerle yeksan edeceğini söyleyen uzaktan kumandalı bir muhalefet tablosuyla karşı karşıyayız.”

 

 

 

tamamı için kaynağa bakınız