Ana Sayfa GETAT Prof. Dr. Ayper Somer: “18 yaşa Kadar Günlük 250mg Omega 3 Alınmalı

Prof. Dr. Ayper Somer: “18 yaşa Kadar Günlük 250mg Omega 3 Alınmalı

Prof. Dr. Ayper Somer

Mevsim Geçişlerinde Büyük Fayda Sağlayan Balık Yağında “Tazelik, Koku ve Tat” Çok Önemli

Günümüzde çocukların gelişimi için olmazsa olmazların başında, Omega – 3 yağ asitleri olan DHA ve EPA geliyor. DHA ve EPA, vücut tarafından üretilemediği için doktorlar, balık yağı öneriyor. Balık yağı tüketirken en çok tat ve koku konuları öne çıkıyor.

Çiğnenebilir formda balık yağları çocuklar tarafından kolaylıkla tüketilebilirken kolay taşınması ve kullanımıyla da ebeveynler için büyük kolaylık sağlıyor. 

Tazelik, Koku ve Tat Önemli

Balık yağı tüketirken en önemli konuların başında koku ve tat geliyor. Balık yağları, hava ile temas edince tat ve koku açısından bozulabilir. Dolayısıyla çocuklar için her gün tüketecekleri balık yağının, tazeliğini koruması ve hijyenik olması, büyük bir öneme sahip. Bunun için günümüzde tüketiciler özel formlu ürünleri tercih edebiliyor.

“EPA ve DHA, Gelişim Çağındaki Çocukların Olmazsa Olmazıdır”

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayper Somer, Omega – 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA’nın İnsan vücudunda üretilemediği için esansiyel besinlerle alınması gerektiğini belirtiyor. Prof. Dr. Ayper Somer; “EPA ve DHA, kalbin normal fonksiyonuna katkıda bulunurken DHA, normal beyin fonksiyonlarının ve normal görme yetisinin korunmasına katkı sağlar. Dolayısıyla, gelişim çağındaki çocuklar için olmazsa olmazdır” diyor.

18 yaşa Kadar Günlük 250mg Omega 3 Alınmalı 

Yapılan bilimsel çalışmalar, kullanım süresinin sınırlanmasına dair bir aralık vermemekle birlikte düzenli kullanımın faydalı olacağına işaret ediyor. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) 2 – 18 yaş arasında çocuklar için günlük 250mg EPA+DHA miktarında Omega 3 alımı öneriyor.