Ana Sayfa Tıp&Sağlık Pediatri Uzmanları Bu Sene de KKTC’de Toplanıyor

Pediatri Uzmanları Bu Sene de KKTC’de Toplanıyor

Türk Pediatri Kurumu Derneği tarafından düzenlenen 58. Türk Pediatri Kongresi 9 – 13 Mayıs tarihleri arasında KKTC’de gerçekleşecek. 

Türkiye’deki en eski ve en köklü pediatri derneği olan Türk Pediatri Kurumu Derneği,   58. Ulusal Kongresini fiziki olarak 9 – 13 Mayıs tarihlerinde KKTC’de düzenliyor. Limak Deluxe Hotel’de gerçekleştirilecek ve 5 gün sürecek kongreye yoğun katılım bekleniyor.

5 gün sürecek ve 2 bine yakın katılımcının yer alması öngörülen kongre kapsamında birbirinden değerli konularda bilimsel toplantılar gerçekleştirilecek. “Cumhuriyetin Çocukları Sayende Cumhuriyetin Hekimleri Oldu” mottosuyla organize edilen kongre boyunca 6 farklı salonda devam edecek yoğun toplantıların yanı sıra katılımcılara, Beslenme, Yeni Doğan, İnteraktif Pediatrik Acil, Çocuk Yoğun Bakım, Çocuk Alerji/Dermatoloji Kurslarına katılma imkânı da sunulacak.

Sağlık çalışanlarına verilen değerin her geçen gün arttığının altını çizen Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş;

“Her yıl düzenlediğimiz Türk Pediatri Kongresi’ni bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamamız sebebiyle daha büyük bir coşkuyla gerçekleştiriyoruz. Kongreler sağlık sektörünün olmazsa olmazları. Bu sene 58’incisini düzenlediğimiz Türk Pediatri Kongresi ile genel olarak pediatri alanındaki gelişmelerin, yeniliklerin tüm çocuk hekimlerine ulaştırılması, aynı zamanda hekimler arasındaki iletişimin pekiştirilmesi ve fikir alışverişinde bulunulmasını sağlıyoruz. 9 – 13 Mayıs 2023 tarihlerinde büyük bir katılımla Kıbrıs’ta bir araya gelecek olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Kongremizde bir yandan pediatride bilimsel ilerlemeleri gözden geçirirken bir yandan da devlet kurumlarında ve özel sektörde çalışan pediatristlerin sorunları ile çözüm yollarını tartışıyor olacağız. Sözlerime devam ederken bu yıl yaşamış olduğumuz büyük deprem felaketi sebebiyle kaybettiğimiz canları rahmet ve saygıyla andığımızı belirtmek isterim. Türk Pediatri Kurumu olarak depremin ilk haftasından itibaren depremzedelerin ve deprem bölgesindeki sağlık çalışanlarının yanında olduk. Bildiğiniz gibi deprem sonrası travmaya maruz kalan yüzlerce çocuğun hayatlarını kurtarabilmek için acil ampütasyonlar gerçekleştirilmek zorunda kalındı. Biz de bu çocuklarında yanına olup ellerinden tutabilmek için Çocuk İyilik Merkezi Projesi ile ampute çocuklara protez uygulamalarına destek veriyoruz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyenler cocukprotez.org adresini ziyaret edebilir” dedi.

Bilgi verici yoğun bilimsel programlar ve çeşitli kurslar ile zenginleşen kongrede Cumhuriyetin 100. yılını kutlama vesilesiyle 100. Yılında Cumhuriyet” Temalı Fotoğraf Yarışması düzenlenecek. Dijital Serbest Renkli fotoğraf olmak üzere tek kategoride gerçeklesen yarışma Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimizin 100. yılında hürriyet, özgürlük ve vatanseverlik kavramı ile ülkemizdeki coşkuyu ve neşeyi fotoğraf aracılığıyla yansıtmayı amaçlıyor. Tüm hekimler ve sağlık çalışanlarının en fazla 3 fotoğraf ile katılabileceği yarışmaya başvuran bütün fotoğraflar katalog haline getirilerek sergilenecek.