Ana Sayfa Manşet Pandeminin üçüncü yılına girerken “DSÖ, Dünyanın yüzde 90’ı Covid’e karşı direnç geliştirdi”

Pandeminin üçüncü yılına girerken “DSÖ, Dünyanın yüzde 90’ı Covid’e karşı direnç geliştirdi”

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19 pandemisiyle mücadeleye ilişkin dün bilgilendirme yaptı/ independent

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tahminlerine göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 90’ının Kovid-19’a karşı belirli dirence sahip olduğunu söyledi. Ghebreyesus, direncin enfeksiyon ve aşılamayla oluştuğunu ifade etti. DSÖ Genel Direktörü sözlerini şöyle sürdürdü:

Pandeminin acil durum aşamasının sona erdiğini söyleyebilmeye çok daha yakınız. Ama henüz o noktada değiliz.

Yeni bir koronavirüs varyantı çıkma tehdidinin sürdüğünü söyleyerek uyaran Ghebreyesus, şu ifadeleri kullandı:

Sürveyans, test, dizilim ve aşılamadaki boşluklar, çok sayıda ölüme yol açabilecek yeni bir endişe verici varyantın ortaya çıkması için uygun koşulları yaratmayı sürdürüyor.

Ghebreyesus, Omicron’un endişe verici varyant olarak duyurulmasından bu yana bir sene geçtiğini hatırlattı. Omicron’un, selefi Delta’dan daha bulaşıcı olduğunu vurguladı.

DSÖ verilerine göre dünya genelindeki yaklaşık 640 milyon koronavirüs vakasında 6,6 milyon kişi öldü. Ancak yetkililer, bu sayının muhtemelen çok eksik olduğunu ve gerçek ölü sayısını yansıtmayacağını düşünüyor.

Ghebreyesus da geçen hafta 8 bin 500’den fazla insanın Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitirdiğini söyledi:

Pandeminin üçüncü yılına girerken, enfeksiyonları önlemek ve hayat kurtarmak için bu kadar aracımız varken bu ölümler kabul edilemez.

Independent Türkçe, AFP, Xinhua

Derleyen: Uğurcan Yıldız

WHO chief Tedros Adhanom Ghebreyesus has warned gaps in vigilance are leaving space for a troubling new variant to emerge

Tedros, şu anda dolaşımda olan 500’den fazla yüksek oranda bulaşıcı Omicron alt soyunun olduğunu söyledi – önceki varyantlardan daha az şiddetli olma eğiliminde olsalar bile, tümü yerleşik bağışıklığı daha kolay atlatabiliyor.