Ana Sayfa Tıp&Sağlık Örümcek Ve İpekböceğiden Elde Edilen İpek Sinir Tamirinde Kullanılacak

Örümcek Ve İpekböceğiden Elde Edilen İpek Sinir Tamirinde Kullanılacak

Yeni yapılan bir çalışmada örümcek ve ipekböceği ipeğinden elde edilen ipek sinir tamirinde kullanılacak. Yapılan deneylerde ipeğin nöronal iyileşmesi üzerindeki etkileri kanıtladı.

İki farklı ipek grubunu birleştirildi 

MedUni Vienna ve Oxford Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, kopmuş sinirleri onarmak için umut verici bir malzeme olarak ipeği kullandı. Bilim adamları, ipekböcekleri ve örümceklerden yaşlı ipekle yaptıkları deneylerde, ipeğin nöronal iyileşmesi üzerindeki etkilerini kanıtladı. İki farklı ipek gruplarının sinirsel kanallarında üretten araştırmacılar,  ipekböceklerinden elde edilen ipekleri  bir hayvan modelinde denedi. Deneyde,  kopan sinirler başarıyla  tamir edildi.

Sinir onarımını başarmakla kalmadı, iyileşmede sağladı

Çalışma icerisinde yer alan Lorenz Semmler, “Çalışmamızın bir parçası olarak, sadece sinir onarımını başarmakla kalmadık, aynı zamanda iyileşmenin sona ermesini de ayrıntılı olarak analiz edebildik. İpekböceği ipeğinden yapılan tüplerin, sinirlerin kalması için önemli olan besin ve atık tahliyesini sağlamak için havalandırmalı bir duvarla donatıldığını doğruladı. Ek olarak, tüplerin sağlamlığından ve bükülmesinden ve kopmadan kaçınmasından sorumlu olan yükümlülüklerin yapısı hakkında da bilgi edinildi. Sinir rejenerasyonu için çok önemli olan hücreler, rejenerasyonun ilerlemesi için bir ön koşul olan her iki ipeğe de bağlı oldu.”

Araştırmacılar, keşiflerinin insanlarda periferik sinir yaralanmalarını tedavi etmek için  hazır oldugunu kaydetti.