Ana Sayfa Manşet Ortopoksviruslarla mesleki temas riski olan kişilere temas öncesi bağışıklama tavsiyeleri

Ortopoksviruslarla mesleki temas riski olan kişilere temas öncesi bağışıklama tavsiyeleri

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)’ne bağlı Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP) tarafından, ortopoksviruslarla mesleki temas riski olan kişilere ACAM2000 ve JYNNEOS aşıları tavsiye ediliyor.

CDC / Use of JYNNEOS (Smallpox and Monkeypox Vaccine, Live, Nonreplicating) for Preexposure Vaccination of Persons at Risk for Occupational Exposure to Orthopoxviruses: Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices

2015 yılında, Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP), ortopoksviruslarla mesleki temas riski taşıyan ABD’li belirli kişiler için, temas öncesi koruma sağlamak üzere replikasyon yetkin bir canlı virus aşısı olan ACAM2000 aşısını tavsiye etmiştir.

Replikasyondan yoksun bir canlı virus aşısı olan JYNNEOS ise 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde lisanslanmıştır. 3 Kasım 2021’de ACIP, ortopoksviruslarla temas riski taşıyan belirli gruplar için ACAM2000’e alternatif olarak JYNNEOS aşısının tavsiye kararını oylayarak kabul etmiştir.

Ortopoksvirus infeksiyonlarına karşı aşılanması tavsiye edilen kişiler için şu anda iki aşı mevcuttur. Aşılanacak kişiler hangi aşıyı alacaklarına karar verirken her iki aşının risklerini ve faydalarını değerlendirmelidir.