Ana Sayfa Tıp&Sağlık Organ nakli için evrensel kan grubu organlar oluşturma

Organ nakli için evrensel kan grubu organlar oluşturma

Latner Göğüs Cerrahisi Araştırma Laboratuvarları ve UHN’nin Ajmera Nakil Merkezi’nde gerçekleştirilen Science Translational Medicine’de yayınlanan bir araştırmada , nakil amaçlı donör organlarda kan grubunu güvenli bir şekilde dönüştürmenin mümkün olduğunu kanıtladı!

Creating universal blood-type organs for transplant

New proof-of-concept study reveals a way to make ‘universal’ organs that could be used in all recipients regardless of blood type

Organ bağışları, kan gruplarına göre eşleştirilerek yapılıyor. Yani A Rh pozitif olan bir kişi organ bağışını ancak kendi kan gurubundaki yani A Rh pozitif kişilerle yapabiliyor. Ancak artık bu sistemin tamamen ortadan kaldırılarak, kan grubu fark etmeksizin organ bağışı yapılabilecek.

Ajmera Nakil Merkezi Cerrahi Direktörü ve çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Marcelo Cypel, “Mevcut eşleştirme sistemiyle, kan gruplarına bağlı olarak nakile ihtiyaç duyan hastalar için bekleme süreleri önemli ölçüde daha uzun olabilir” diye açıklıyor.

UHN Sprott Cerrahi Departmanında Göğüs Cerrahı olan Dr. Cypel, “Evrensel organlara sahip olmak, kan eşleştirme engelini ortadan kaldırabileceğimiz ve tıbbi aciliyetle hastalara öncelik vererek daha fazla hayat kurtarabileceğimiz ve daha az organ israf edebileceğimiz anlamına geliyor” diye ekliyor

“This translates into mortality. Patients who are type O and need a lung transplant have a 20% higher risk of dying while waiting for a matched organ to become available,” says Dr. Wang.

This disparity is also present for other organs, she adds, where a patient who is type O or B in need of a kidney transplant will be on the waitlist for an average of 4 to 5 years, compared to 2 to3 years for types A or AB.

“If you convert all organs to universal type O, you can eliminate that barrier completely.”