Ana Sayfa Tıp&Sağlık Omicron dünyada hızlı yayılıyor, semptomları farklı mı?

Omicron dünyada hızlı yayılıyor, semptomları farklı mı?

Covid-19’un yeni varyantı Omicron’u ilk tespit eden isim konuştu: Çok garip semptomları var

Güney Afrika’da tespit edildikten sonra başta Nu varyantı denilen fakat Dünya Sağlık Örgütü tarafından Omicron olarak adlandırılan corona virüsü varyantı ile ilgili çarpıcı açıklama Güney Afrikalı bilim insanı ve doktor Angelique Coetzee’den geldi.

Coetzee, “Semptomları daha önce tedavi ettiğim hastalardan çok farklıydı ve daha hafif geçiyordu. Aşırı yorgunluk ve halsizlikleri vardı” dedi. Şu ana kadar test sonuçları pozitif çıkan yaklaşık 20 hastası olduğunu dile getiren Coetzee, “Bunların çoğu genç erkekler. Hastaların yarısı aşı olmayanlar ve Omicron hastalarının hiçbiri koku ya da tat alma hissini yitirmedi” dedi.

Avrupa’da Omicron alarmı! Bir ülkede daha tespit edildi

Hollanda Halk Sağlığı Kurumu (RIVM), Güney Afrika’dan Hollanda’ya gelen 600 kişiden 13’ünde corona virüsünün en bulaşıcı varyantı olduğu belirtilen Omicron saptandığını açıkladı.

Belçika, İngiltere ve Çekya’dan sonra her ülke bildirime başladı;

India on Omicron alert as 2 South African nationals test positive in Bengaluru

UK, Germany, Italy confirm cases of Omicron coronavirus variant

World is put on high alert over the Omicron coronavirus variant

Potansiyel olarak daha bulaşıcı olan yeni mutasyon, ilk olarak Güney Afrika’da keşfedildi ve o zamandan beri Avustralya, Birleşik Krallık, Almanya, İsrail, İtalya, Çek Cumhuriyeti ve Hong Kong’da tespit edildi. Yetkililer Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Omicron korkularına yanıt olarak tüm yabancıların ülkeye girişini yasakladığını duyurdu.