Ana Sayfa Tıp&Sağlık Omicron varyantı spike proteinindeki varyantlar antikorlardan kaçışı sağlıyor

Omicron varyantı spike proteinindeki varyantlar antikorlardan kaçışı sağlıyor

MIT tarafından yapılan yeni bir araştırma, omikron varyantının başak proteinindeki düzinelerce mutasyon sayesinde, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünü hedefleyen dört antikor sınıfının hepsinden kaçabildiğini öne sürüyor.

Omicron: MIT study shows that dozens of mutations help the virus’ spike protein evade antibodies

MIT’de Alfred H. Caspary Biyoloji Mühendisliği ve Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi (HST) Profesörü Ram Sasisekharan, aşılanmış veya daha önce infekte olmuş kişiler tarafından üretilen antikorların yanı sıra geliştirilen monoklonal antikor tedavilerinin çoğunun buna dahil olduğunu söylüyor.

Sasisekharan, bu hafta Cell Reports Medicine’de yayımlanan çalışmanın kıdemli yazarıdır. Makalenin baş yazarı, MIT HST yüksek lisans öğrencisi Nathaniel Miller’dır. Teknik ortak Thomas Clark ve araştırma bilimcisi Rahul Raman da makalenin yazarları.

Sasisekharan, omikron çoğu antikordan bir dereceye kadar kaçabilse de aşıların hala koruma sağladığını söylüyor. “Aşıların iyi yanı, sadece monoklonal antikor tepkisi üreten B hücreleri değil, ek koruma sağlayan T hücreleri de üretmeleridir” diyor.

görsel