Ana Sayfa Tıp&Sağlık Omicron daha hızlı semptom veriyor daha az bulaşıcılığı sürüyor

Omicron daha hızlı semptom veriyor daha az bulaşıcılığı sürüyor

İspanya’daki Uluslararası La Rioja Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Dr Vicente Soriano BBC’ye verdiği demeçte, Omicron’a maruz kaldıktan sonra virüsün bir gün içinde vücutta üremeye başlayabildiğini söyledi.

BBC: Hastalık, iki gün içinde tespit edilebiliyor.

Bilim insanları, koronavirüse yakalananların enfeksiyonun ilk aşamalarında daha bulaşıcı olduğunu zaten biliyorlar.

Omicron varyantında belirtiler ortaya çıkmadan önce bir-iki gün, çıktıktan sonra da iki-üç gün, virüs başkalarına bulaşabiliyor.

Dr Soriano, “Virüsün yalnızca beş gün boyunca bulaşıcı olduğuna inanıyoruz. Başka bir deyişle, virüs, enfeksiyonun ikinci gününde testin pozitif çıkmasından sonra üç ile beş gün arasında başkalarına bulaşma yeteneğine sahip” diyor.

Dr Soriano’ya göre virüsün vücutta kalma süresi ise yaklaşık yedi gün gibi görünüyor.

Buna göre, hastaların çoğunda belirtilerin ortaya çıkmasından yedi gün sonra, artık belirti görülmüyorsa, virüsü başkalarına bulaştırma olasılıkları da kalmıyor.

Dr Soriano yine de, “Bu, tıp, matematik değil, o nedenle biraz farklılık gösterebiliyor” diyor.

“Belki bazılarında daha kısa, üç-dört sürer, bazılarında yaklaşık yedi gün. Kesin olan, Omicron’da enfeksiyonun, önceki varyantlara göre çok daha hızlı olduğu” ifadesini kullanıyor.

Bunun için Covid geçiren birinin, başkalarına hastalık bulaştırma tehlikesi olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu antijen testleri.tamamı için kaynağa bknz