Ana Sayfa Tıp&Sağlık Obezite Ameliyatları Kanser Riskini Düşürüyor

Obezite Ameliyatları Kanser Riskini Düşürüyor

Yeni Yapılan bir çalışmada, bariatrik ameliyatı olarak zayıflayan, özellikle kadınlarda kanser riskinin ve kanserden ölümlerin düşük olduğu bulundu.

Ulusal Kanser Enstitüsü obeziteyi kanser için bir risk faktörü olarak listeliyor. Enstitü, obezitenin kanserden ölüm riskini kadınlarda yüzde 62, erkeklerde ise yüzde 52 artırabileceğini belirtiyor.

Utah Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü çalışmada,  obezite cerrahisinin ileri derecede obezitesi olan kişilerde kanser riskinin azaltılmasına yardımcı olduğu kaydedildi.

Yeni bulgular, kilo verme ameliyatlarının kanserin önlenmesinde önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor.

Cerrahi onkolog, tıp şefi ve Santa Monica, California’daki Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’ndeki Saint John’s Kanser Enstitüsü Gastrointestinal ve Hepatobilier Program Direktörü Dr. Anton Bilchik’e göre, bariatrik cerrahi en dayanıklı cerrahidir. Özellikle şiddetli obezitesi olan kişilerde kilo verme türü.

Bilchik, Healthline “Bu çalışma, meme kanseri gibi hormonal olarak ilişkili çeşitli kanser türlerini azaltabileceğini ancak aynı zamanda çeşitli kanserlerin gelişiminde önemli olduğu gösterilen anti-inflamatuar etkiye sahip olduğunu öne sürüyor”

Obezite cerrahisi geçiren kişilerde kanser riski düştü Kilo kaybı ile kanser arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için araştırmacılar, mide bypass’ı, mide bandı, tüp mide ameliyatı ve duodenal switch dahil olmak üzere bariatrik cerrahi geçiren 21.827 kişinin 38 yıllık sağlık verilerini bariatrik cerrahi geçirmemiş kişilerle karşılaştırdı.

Araştırma ekibi, bariatrik cerrahi geçirenlerin, ameliyat olmayan gruba kıyasla herhangi bir kanser türüne yakalanma riskinin yüzde 25, obeziteye bağlı kanser riskinde ise yüzde 37 daha düşük olduğunu buldu.

Risk azalması kadınlarda daha fazla

Obezite cerrahisi geçiren kadınlarda meme, yumurtalık, rahim ve kolon kanseri de dahil olmak üzere hormon kaynaklı kanserlere yakalanma riski yüzde 41 daha düşüktü.

Obezite cerrahisi geçiren erkeklerin kanser riski, ameliyat olmayan gruba göre daha düşük değildi.

Obezite cerrahisi geçirenlerde kanserin daha az ölümcül olduğu görüldü. Obezite cerrahisi geçiren kadın hastalar arasında kanserden ölme oranının, ameliyat olmayan kadın grubuna kıyasla yüzde 47 daha düşüktespit edildi.

Raporda son olarak kanserin daha erken evrelerde tespit edildiği belirtildi.

Çalışma, örneğin obezite cerrahisi hastalarının önleyici kanser taramalarına katılma olasılığının daha yüksek olabileceğini ve sonuçlarının daha doğru olabileceğini öne sürüyor.

Kilolu olanlarda 13 farklı kanser türü daha yüksek 

Kilo kaybı neden kanser riskini etkileyebilir? Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre fazla kilolu olmak, 13 farklı kanser türüne yakalanma riskinin daha yüksek olmasıyla bağlantılıdır.

Aşırı kilo iltihaplanmaya, yüksek insülin seviyelerine ve cinsiyet hormonlarının değişmesine katkıda bulunabilir.

CDC’ye göre, kişinin sahip olduğu veya aldığı aşırı kilo arttıkça kanser riski de artıyor.

Obezite ile kanser arasındaki bağlantıyı araştıran araştırma, obezitenin neden kansere neden olabileceğinin mekanizmasının karmaşık olduğunu ve yeterince anlaşılmadığını belirtiyor.

Araştırmacılar, obezite cerrahisinin, tümör gelişiminin azalması, daha az iltihaplanma ve hormonal fonksiyonun iyileşmesi dahil olmak üzere birçok uzun vadeli sağlık yararının bulunduğunu öne sürüyor.