Ana Sayfa Manşet “nikotinamid ribosid”, kanser gelişimi tehlikesi

“nikotinamid ribosid”, kanser gelişimi tehlikesi

Nikotinamid ribosid alternatif bir B3 vitamini formudur. Önceki araştırmalar, NR gibi diyet takviyelerini kardiyovasküler, metabolik ve nörolojik sağlıkla ilgili faydalarla ilişkilendirmiştir.

Bununla birlikte, yeni çalışmada araştırmacılar, yüksek NR düzeylerinin yalnızca bir kişinin üçlü negatif meme kanseri geliştirme riskini artırmayacağını , aynı zamanda kanserin metastaz yapmasına veya beyne yayılmasına neden olabileceğini keşfetti.

Triple-negative breast cancer metastasis involves complex epithelial-mesenchymal transition dynamics and requires vimentin

Üçlü negatif meme kanseri (TNBC), erken metastatik nüks ve daha kötü hasta sonuçları ile ilişkili agresif bir alt tiptir.

ilişkiyi ortaya koyma araştırmaları için farklı bir çalışma:

A bioluminescent-based probe for in vivo non-invasive monitoring of nicotinamide riboside uptake reveals a link between metastasis and NAD+ metabolism

Son olarak, üçlü negatif meme kanseri (TNBC) hayvan modelinde NR alımının kanser prevalansı ve metastaz oluşumundaki rolünü araştırmak için BiNR kullandık. Sonuçlarımız, NR takviyesinin, kanser prevalansında ve TNBC’nin beyne metastazında önemli bir artışla sonuçlandığını göstermektedir. 

Araştırmacılara liderlik eden Missouri Üniversitesi’nde kimya doçenti olan ilgili yazar Elena Goun, kanser beyne ulaştığında, sonuçların ölümcül olduğunu çünkü şu anda uygulanabilir bir tedavi seçeneği bulunmadığını söylüyor.

Goun, “Bazı insanlar vitaminleri ve takviyeleri alıyor çünkü otomatik olarak vitaminlerin ve takviyelerin yalnızca olumlu sağlık yararları olduğunu varsayıyorlar, ancak gerçekte nasıl çalıştıkları hakkında çok az şey biliniyor” diyor. “Bu bilgi eksikliğinden dolayı, vitaminlerin ve takviyelerin vücutta nasıl çalıştığıyla ilgili temel soruları incelemek için ilham aldık.”

TNBC için daha fazla bilgi;

Scientists Identify Novel Molecular Biomarkers in Cells That Spread a Deadly Form of Breast Cancer

görsel