Ana Sayfa Manşet Nefes darlığı olan uzun süreli COVID hastalarında akciğer anormallikleri yeni yöntemle gösterildi

Nefes darlığı olan uzun süreli COVID hastalarında akciğer anormallikleri yeni yöntemle gösterildi

İngiltere’de yapılan küçük çaplı bir pilot çalışma, ‘uzun Covid’li bazı kişilerin akciğerlerinde gizli hasar olabileceğini gösteriyor.

Lung abnormalities found in long COVID patients with breathlessness

Araştırmacılar, rutin taramalarla tanımlanamayan akciğer anormalliklerini tespit etmek için ksenon (zenon) gazı ile yeni bir tarama yöntemi kullandılar.

Araştırmada, Covid’e ilk yakalandıklarında hastanede bakım gerektirmeyen ancak ilk enfeksiyonlarından sonra uzun süreli nefes darlığı yaşayan 11 kişiye odaklanıldı.

EXPLAIN çalışması, nefes darlığı yaşayan ve COVID-19 olduğunda hastaneye kaldırılmayan uzun süreli COVID hastalarında olası akciğer hasarını araştırmak için hiperpolarize ksenon MRI taramalarını kullanıyor.

Bu erken sonuçlar, COVID-19’un gaz transferinde kalıcı bozulmaya ve altta yatan akciğer anormalliklerine neden olabileceğini düşündürmektedir.

Aynı  görüntüleme yöntemini kullanan önceki bir çalışma , COVID-19 ile hastaneye kaldırılan hastaların taburcu olduktan birkaç ay sonra kalıcı akciğer anormallikleri olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, uzun süreli Covid hastası olan kişilerin çoğunluğu için gaz transferinin, sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubuna göre daha az etkili olduğunu gördü.

Çalışmanın Baş Araştırmacısı, Oxford Üniversitesi’nde Radyoloji Profesörü ve Oxford Üniversitesi Hastaneleri NHS Foundation Trust’ta Danışman Radyolog olan Fergus Gleeson şunları söyledi: akciğer fonksiyon testleri normaldir.

“Şu anda bulduklarımız, BT taramaları normal olmasına rağmen, xenon MRI taramaları uzun süreli COVID’li hastalarda benzer anormallikler tespit etti. Bu hastalar hiç hastaneye yatmadılar ve COVID-19 enfeksiyonu geçirdiklerinde akut ciddi bir hastalıkları olmadı. Bazıları COVID-19’a yakalandıktan sonra bir yıl boyunca semptomlarını yaşıyor.”

“Uzun Covid’li kaç hastanın anormal taramaları olacağı, tespit ettiğimiz anormalliğin boyutu, anormalliğin nedeni ve uzun vadeli sonuçları gibi yanıtlanması gereken önemli sorular var” dedi.

“Bu semptomları tetikleyen mekanizmaları anladığımızda, daha etkili tedaviler geliştirmek için daha iyi konumlanmış olacağız.”