Ana Sayfa Yapay Zeka & Teknoloji N95 yeniden kullanımı için dezenfeksiyon yöntemi

N95 yeniden kullanımı için dezenfeksiyon yöntemi

ABD Kentlerinin Yüzde 90’ında Sağlık Çalışanlarına Yeterli Maske Yok

ABD Belediye Başkanları Birliği’nin yaptığı ankete katılan 200 kentten 192’si, yani yüzde 90’ı, polis memurları, itfaiyeciler ve acil yardım çalışanlarına yetecek kadar yüz maskesi olmadığını bildirdi.

Ankete katılan kentlerin yüzde 92’siyse Corona virüsü enfeksiyonlarını belirleyecek yeterli test kitinden mahrum.

Ankete göre 200 kentin yüzde 85’iyse hastanelerde yeterli sayıda suni solunum cihazı bulunmadığını bildirdi.

ABD’li bilim insanları sağlık çalışanlarının kullandığı maskelerin ömrünü uzatmak için yeni yöntem keşfetti

News Observer’ın haberine göre, Duke Üniversitesi, Durham ve Raleigh’deki üç hastanesinde N95 maskelerini buharlaştırılmış hidrojen perokside tabi tutacak.

TechCrunch’ın haberinde gerçekleştirilecek işlemde, hidrojen peroksidi buharlaştırmak için özelleştirilmiş ekipman kullanılacağı ve bu sayede kimyasal içerikli buharın maskenin materyaline zarar vermeden virüsler de dahil tüm mikropları öldürmek için maskeye nüfuz edebileceği ifade edildi.

Duke Bölgesel Biyolojik Önleme Laboratuvarı’nın yardımcı direktörü Scott Alderman, “Bu biyolojik önleme laboratuvarımızda yıllardır kullandığımız bir temizleme teknolojisi ve yöntemi” dedi.

Duke Üniversitesi Mesleki ve Çevresel Güvenlik Ofisi direktörü Matthew Stiegel, üniversitenin yöntemin etkili olduğunu belirttiğini ve teknolojiyi üç hastenesinde kullanmaya başlayacağını söylediğini aktardı.