Ana Sayfa Manşet Molnupiravir yerine Ritonavir tercih edilmeli!

Molnupiravir yerine Ritonavir tercih edilmeli!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Yüzde 90 etkili Ritonavir varken, Molnupiravir kullanmak sıkıntılı olacak.

sputniknews: Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanlığı’nın gelecek hafta itibariyle kullanımına başlanacağını açıkladığı molnupiravir etken maddeli antiviral ilaçla ilgili “Aynı durumda kullanılabilen yüzde 85 etkili antikor karışımı ve yüzde 90 etkili Ritonavir varken, insanlara etkin olduğu bile belli olmayan molnupiravir vermek sıkıntılı olacaktır” dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çarşamba günü Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası, Molnupiravir etken maddeli antiviral ilacın kullanımı gelecek hafta itibariyle 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan vatandaşlar için temin edileceğini açıkladı.

Alınan kararı değerlendiren Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Riskli hastalarda molnupiravir kullanmak yararlı olur mu?”

“Molnupiravir’e FDA 10’a karşı 13 oyla 30 Kasım’da acil kullanım onayı verdi. Onay için sunulan çalışmalarda kullanılan kişi sayısı çok düşüktü (776). Bu nedenle yanılma payı yüksekti. Nitekim ilk çalışmalara göre açıklanan yüzde 50 etkinlik daha sonra yüzde 30 bulundu. Turkovac’da da aynı endişeyi yaşıyoruz. Yaygın kullanılacak bir aşı için 1200 civarında vakalık çalışma bir faz 3 çalışması olamaz. Hindistan’da yapılan 2 çalışmada ise ilaç etkisiz bulundu. Fransa gibi bazı ülkeler sipariş anlaşmalarını iptal ettiler.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Pfizer’ın Covid-19 ilacına koşullu önerdi